Mesajı Okuyun
Old 19-10-2012, 10:36   #5
VolkanS

Nevra Hanım açıklamalarına katılıyorum. Hocanızın sizden istediği sanırım sizi biraz düşünmeye sevk etmek.
Bana göre yetkisiz temsilcinin temsilci adına ve hesabına hareket ettiği işlemler için, yapılan işlemler temsil olunanı direkt sorumluluk altına sokmaz. Dolayısıyla, temsil olunanın bu işleme icazeti gerekir, icazet verilene kadar işlem temsil olunanın hukuki sorumluluğunda değildir. Temsil olunan için askıda hükümsüzdür diyebiliriz. Ancak, temsil olunan icazet verirse, sorumluluğu doğacaktır. Dolayısıyla temsil olunanın sorunuza yönelik olarak bir işleme icazet etmesiyle yetkisiz temsilci işlemi de olsa, yetkili temsilci hükmünde değerlendirileceği için, temsil olunan her türlü zarar ve ziyandan da sorumlu olacaktır. Buradaki iyi niyet - kötü niyet ayrımının önemi kalmayacağından, sorumluluk temsil olunanın üzerinde kalacaktır. Bu istisna olarak düşünülebilir. Saygılar.

Ek olarak, temsil olunanın temsilciyle iç ilişkisi farklı bir konudur. Ben dış ilişki için yorum yapmak istedim. Temsil olunanın rücu hakkı elbetteki vardır.