Mesajı Okuyun
Old 23-06-2011, 13:42   #1
Av.Magisnus1977

Varsayılan Tereke temsilcisinin ücreti ve vergilendirilmesi

Değerli meslektaşlar

Bir tereke dosyasında tereke idare memuru (tereke temsilcisi) olarak atandım ve mahkeme bana hizmetim karşılığı tereke hesabından ücret ödenmesine karar verdi.

Bu ücret gelir vergisi kanununa göre serbest meslek kazancı mı olur yoksa ücret olarak düşünülerek vergi yükümlülüğüm kalkar mı?

Ben mahkeme veya tereke ile bir vekalet sözleşmesi yapmadım ki serbest meslek kazancına girsin diye düşünüyorum, ayrıca mahkeme veya tereke ile hizmet sözleşmesi de ortada yok nasıl ücret olabilir. Gelir Vergisi Kanununa göre bilirkişilerin aldıkları ücret "ücret" olarak nitelendiriliyor o zaman bu da benzer nitelikte mi olacak. Tereke memuriyetim gereği ben mahkemeye bağlıyım ama tam bir hizmet sözleşmesi değil ayrıca mahkeme ücreti tereke hesabından bana doğrudan ödüyor yani hazineden filan ödenmiyor. Mirasçılardan sadece birinin vekili olmamda tüm mirasçılarla terekeyi idare etmek için hizmet sözleşmesi yaptığım anlamına gelmez diye düşünüyorum.

Eğer serbest meslek kazancı ise kime makbuz keseceğim mahkemeye mi terekeye mi? KDV stopaj olacak mı?

Ben bu konuları muhasebecime sordum o da çözemedi, eğer aranızda bu konuda bilgisi olan varsa lütfen benimle paylaşsın.

Şimdiden teşekkürler.