Mesajı Okuyun
Old 28-09-2009, 17:12   #32
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Alıntısını yaptığım maddeyi birlikte yorumlayalım mı?

KANUN NO: 2004
İCRA VE İFLAS KANUNU

MAHCUZ MALLARI MUHAFAZA TEDBİRLERİ
1- TAŞINIRLAR HAKKINDA
MADDE 88

Değişik 5. fıkra: 4949 - 17.7.2003 / m.21) İcra dairesi, depo ve garajlarda ve yediemin olarak kendisine hacizli malın bırakılmış olduğu üçüncü kişilerde saklanıp da hukuken artık muhafazasına gerek kalmayan malı, vereceği uygun süre içinde geri almasını ilgililere re'sen bildirir. Verilen süre içinde eşya geri alınmazsa, icra müdürü icra mahkemesinin kararı ile taşınır mal satışlarına ilişkin hükümler uyarınca bunları satar. Elde edilen miktardan muhafaza ve satış giderleri ödenir. Artan miktar 9 uncu madde hükmüne göre muhafaza olunur. Bu konuda ortaya çıkan ihtilaflar icra mahkemesi tarafından basit yargılama usulüne göre çözülür
Bu fıkraya göre, hukuken artık muhafazasına gerek kalmayan malı bile icra müdürü ancak icra mahkemesi kararı ile satabilmektedir. Ben halen, icra müdürünün kendisine yapılan müracaatı red etmek zorunda olduğunu; kararın icra mahkemesine ait olacağını iddia ediyorum.

Suat bey, bu maddede re'sen "satış" gibi mülkiyet hakkına son veren bir işlem var. Yeddiemin değişikliği ile ("re'sen") satış kararı takdir edersiniz ki aynı şey değildir.

Alıntı:
Yazan Suat Ergin
İcra müdürünün kendisine yapılan müracaatı red etmek zorunda olduğunu; kararın icra mahkemesine ait olacağını iddia ediyorum

Geçerli bir yasal dayanak ya da hukuki gerekçe göstermeniz şartıyla neden olmasın!