Mesajı Okuyun
Old 05-07-2012, 12:07   #1
üye34487

Varsayılan 2981/3290 10/c

Değerli Türk Hukuk Sitesi takipçileri. Sorum şu:
____ İli ____ İlçesi ____ 107 Pafta 431 Ada 3(7) Nolu parsel sayılı taşınmazın bulunduğu alanda, 2981/3290 sayılı yasanın 10/C maddesi uyarınca 21.04.1998 de imar ıslah uygulaması yapılmıştır. Buna göre müvekkilin 199,M2'lik taşınmazının 66M2'lik kısmı DOP olarak ayrılmış geriye kalan 133M2'lik arsa ise 4 parçaya bölünmüştür.30 M2si A şahsına 30TL bedelle, 68 M2si B şahsına 68TL bedelle, 17 M2si C şahsına 17TL bedelle ve son olarak 18M2si de D şahsına 18TL bedelle ipotek alacağına dönüştürülmüştür. Müvekkil bu durumu 04.05.2012 tarihinde öğrenmiş akabinde 60 günlük süre içerisinde söz konusu 21.04.1998 günlü ve 140 sayılı belediye encümenini kararının iptali, bedel tespiti kararının iptali ve kıymet takdirinin iptali istemli Mersin İdare Mahkemesinde İPTAL davası açtım. Davalı idare henüz cevap vermiş değil ki cevap süresi de dolmak üzere. Bu işleme itirazlarım kısaca;
1) 199M2 büyüklükteki taşınmaz bedele dönüştürülemez
2) Hissenin tamamı ipotek alacağına dönüştürülemez
3) Taşınmazının tamamı bedele ya da ipotek alacağına dönüştürülen hak sahibinden düzenleme ortaklık payı alınamaz.
4) İpotek bedellerinin tespiti yapılırken oluşturulan kıymet takdir raporları hakkaniyete aykırıdır vs.

Belediye görevlileri ile görüştüm. Söz konusu Encümen kararı dosyasının içerisinde kıymet takdirine vs. ilişkin herhangi bir belge yok. yani tamamen keyfi olarak bedel tespiti yapılmıs ancak Gaziantep'te çalıstığım için şahsen gidemedim. Ancak telefonla bilgi aldım. Ha bi de aradan 14 yıl geçtiği için söz konusu imar çalısmasının yapıldığı yerde iğne atacak kadar boş yer yokmuş.

Nihayet soruma gelebilirim.
1)İptal davası açmadan önce belediyeye başvurup müvekkilin kaybının giderilmesini talep edip tam yargı ve iptal davası mı açsaydım
2)Olmuşa çağre yok iptal davası devam ederken tam yargı davası açıp birleştirme talep etme şansım var mı
3)İptal davasının sonucunu bekleyip lehe karar çıkarsa tam yargı davası mı açmalıyım
4)Yoksa lehe çıkan iptal kararından sonra kamulaştırmasız el atma davası mı açmalıyım.

kamulaştırma ağırlıklı çalısan meslektaşlarım kamuslastırmasız el atma diyor ama uyusmazlık mahkemesi kararlarında tam yargı davası açılmalı deniliyor. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla