Mesajı Okuyun
Old 09-05-2010, 03:25   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Başvurum "aynı mahkemenin diğer dairesine düşen tüm başvurular kabul edilmesine" rağmen reddedildi.

Anladığım kadarıyla müvekkilinizin eczanesinde çok sayıda rapor bulunmuş.

Sosyal Güvenlik Kurumu Kapsamındaki Kişilerin Türk Eczacıları Birliği Üyesi Eczanelerden İlaç Teminine İlişkin Protokol hükmüne göre:

6.3.2. Eczanede yapılan denetimlerde, eczacı, eczane çalışanları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler hariç, bu protokol kapsamındaki kişilere ve TEB ile ilaç hizmeti sunumuna yönelik olarak protokol imzalamış diğer kurum mensuplarına ait sağlık karneleri ve/veya sağlık raporu (aslı veya fotokopisi) bulundurulduğunun tespiti halinde 250 TL cezai şart uygulanarak eczane yazılı olarak uyarılır, tekrarı halinde 250 TL cezai şart uygulanarak sözleşme feshedilir ve 2 (iki) ay süre ile sözleşme yapılmaz.

Ancak eczanede bulunan karne veya sağlık raporu sayısının (aslı veya fotokopisi) 10 (on) un üzerinde olması halinde uyarı yapılmaksızın sözleşme feshedilir ve 3 ay süreyle sözleşme yapılmaz.

Bu durumda ihtiyati tedbir kararı veren mahkemelerin kararları bana şaşırtıcı geliyor. İhtiyati tedbir kararlarının gerekçelerini merak ettim.
Alıntı:
Ben de yeniden diğer mahkemeye başvurdum, ancak bu başvurumda ilk mahkemenin ret kararına itiraz etseydin, kanunu dolanıyorsun şeklinde gerekçeyle yine reddedildi. Böyle bir gerekçe olabilir mi?

Böyle bir gerekçe olabilir. Kanun reddedilen ihtiyati tedbir talepleri üzerine itiraz yolu göstermiş olduğuna göre sizin talebinizin reddi üzerine tekrar tekrar talepte bulunmanız yerine itiraz yoluna gitmeniz gerekir. Benzetmek gibi olmasın: Talebin reddi üzerine itiraz yolu açıkken, yeni nedenler ortaya çıkmamışken, tekrar talepte bulunmak derdest bir dava varken tekrar dava açmak gibi olur.

Saygılarımla