Mesajı Okuyun
Old 14-12-2010, 19:05   #7
lowyer

Varsayılan Hemen mirasın reddi mi ? Önce tereke tespiti mi ?

Merhaba,
Sorum bu konuyla ilgili olduğu için yeni konu açmadan devam etmek istedim.
Müvekkilerimin uzun zamandır görüşmedikleri babaları vefat etti. Murisin yaşadığı yer, malvarlığı, alacağı, borcu konusunda hiçbir fikirleri yok.
Kendilerine borç kalmasından korkuyorlar.Müvekkiller dışında başka mirasçı yok ve ikisi ortak hareket etmek istiyor.Konuyla ilgili MK maddelerine ve yargıtay kararlarına bakmama rağmen tam olarak netleştiremedim.Murisin tapuda iştirak halinde milkiyet bir taşınmazda payını tespit ettim.
1- Tereke tespiti yapılırken Türkiye çapında tüm banka şubelerinde olabilecek parası araştırılabiliyor mu ? ( Bankalar cevap için hala yüksek meblağlar istiyor mu ?)
2- Alacaklıların tespiti için ilan yapıldığında alacak kaydettirmeyen alacaklılar açısından mirasçılar icra tehdidinden kurtuluyor mu?
3-Kredi borcu varsa , ölüm halinde bankalar mirasçılara karşı takip yapıyor mu ? Sigorta karşılıyor diye duymuştum.Bu genel bir uygulama mı ?
4- Tereke tespiti için yasada süre yok ama bu işlemler için defter tutmak gerekiyor mu? Resmi defter tutulması 1 aylık sürete tabi çünkü.
5-Yoksa ne olur ne olmaz diyerek , mirası reddedersek hakim resen resmi tasfiye yaptığında ,
bu sırada yine mal varlığına ilişkin tüm bu araştırmalar yapılıyor ve iflas yoluyla tasfiyesi mi yapılıyor.Burada dava hasımsız mı açılıyor. Çünkü bildiğimiz bir alacaklı ve başka mirasçı yok.

Şimdiden çok teşekkürler.