Mesajı Okuyun
Old 20-11-2009, 16:12   #1
c.ceren erdal

Önemli D'hondt Sistemi Seçim Sorusu

Sayın hukukçu abilerim,ablalarım ben Çukurova Üniversitesi 1. sınıf öğrencisiyim ve anayasa hukukunda bir D'hondt usulü seçim sorusunda takıldım.Sizden bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürlerimi sunarım...

İlk önce D'hondt usulüyle ilgili kısa bir bilgi vermekte fayda var:Seçim çevresi düzeyinde artık oy bırakmadan, tüm temsilcilerin partiler arasında dağılımını sağlayan bir nisbi temsil sistemidir.D’hondt yönteminde partilerin aldıkları oylar sırasıyla 1,2,3,4...’e bölünür ve bir seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısına ulaşılıncaya kadar bu işleme devam edilir. Bölme işlemi sonunda ortaya çıkan oy itibariyle, o seçim çevresinin çıkaracağı milletvekilleri partiler arasında büyükten küçüğe doğru ,alınan oy oranında paylaştırılır.

Soru ise şöyle:3 milletvekilinin çıkacağı 3 seçim çevresinde partilerin aldığı geçerli oyların dağılımı şu şekildedir:
A:30bin
B:70bin
C:65bin
D:48bin
D'hont usulüne göre milletvekillerinin dağılımı hangi partilerden olur,çözerek gösteriniz.

>>Buradaki 3 seçim çevresi demesi aklımı karıştıran şey oldu. Normalde çözdüğüm sorularda tek seçim çevresi vardı.Tek seçim çevresi ya da 3 seçim çevresi demesi sorunun çözümünü değiştirir mi? Değiştirirse çözümü nasıl olur?

Saygılarımla...