Mesajı Okuyun
Old 22-05-2007, 22:20   #3
handekumas

anlattığınız şekliyle taraflarca imzalanmış ve hukuken bağlayıcılığı olan bir sözleşme olduğunu düşünmüyorum.

tabii sözleşme detayları da önemli
sözleşem tipi nedir? resmi şekil şartı war mı

yoksa, teamül icabıdır ki sözleşmeler şekil itibariyle birbirine benzer. maddelerin sıralanışı bakımından mesela.

sözleşmede boş bırakılan ve taraflarca sonradan doldurulan yerler var mı? bilgisayarla yazılmış ve boşluklar elle dolduruluyorsa farklı düşünmek lazım

sözleşme altında ad-soyad / imza ibaresi eklenmiş de onun altına mı telefon yazılmış?

Yine de aslında ne olursa olsun sırf telefon numarasının elle yahut bilgisayarla yazılmış olmasının kesinlikle sözleşmenin bağlayıcılığı sonucunu doğuracağını düşünmüyorum.

Örneğin, bilgisayarla hazırlanmış ve taraf bilgileri sonradan doldurulmak üzere boş bırakılmış bir sözleşmede, taraflar kısmına elle şirket veya şahıs adı yazılsa, ya da sözleşme bedeli sonradan elle doldurulacak olup da sonradan bir bedel yazılırsa o sözleşmede (hatta bağlayıcılık açısından her sayfasında)imza yoksa sırf taraflardan brinin adı yazıyor ya da adresi yazıyor diye bağlayıcılıktan söz edebilir miyiz?

Öte yandan birdne çok sayfalı sözleşmelerde, sayfaların hepsinin imzalanmış olması gerektiğini unutmayalım.

diye düşünüyorum