Mesajı Okuyun
Old 05-05-2010, 16:50   #4
Sinerji Hukuk Yazılımları

T.C.
DANIŞTAY
5. DAİRE
E. 1979-1982
K. 1984/1571
T. 30.3.1984

TAZMİNAT DAVASI - SÖZLEŞMELİ ÖĞRETİM ÜYESİ OLAN DAVACININ SÖZLEŞMESİNİN FESHEDİLEREK GÖREVİNE SON VERİLMESİ – GÖREVE SON VERME NEDENİYLE DAVACININ UĞRADIĞI ZARAR - MANEVİ TAZMİNATI GEREKTİRECEK BİR HUSUS BULUNMADIĞI – DAVANIN REDDİ GEREĞİ

ÖZET: Somut olayda 13.3.1971 tarihi ile 31.8.1972 tarihleri arasında davacıya hak ettiği net aylıklarının davalı idarece davacının istemini geçmemek üzere ödenmesine ve manevi tazminatı gerektirecek bir husus bulunmadığından buna dair istemin reddine karar verilmiştir.

(2577 S. K. m. 49)

Dava dosyasının incelenmesinden Orta Doğu Teknik Üniversitesinde sözleşmeli öğretim üyesi olan davacının sözleşmesinin feshedilerek görevine son verilmesi yolundaki işlemin iptali için Danıştay Beşinci Dairesince dava açtığı ve dava konusu işlemin iptal edilmesi üzerine tazminat talebiyle bu davayı açtığı anlaşılmaktadır.

Dava konusu işlem iptal edilmiş olmakla işlemin hukuka aykırılığı saptanmış bulunmaktadır. İdarenin hukuka aykırı işlemlerin katlanmak zorunda olduğu ve iptal kararının geriye geçerli olarak dava konusu olan işlemin tesis edildiği tarihten itibaren ortadan kaldıracağı bilinen idare hukuku kuralıdır.
Ancak idareler sözleşmeli personele karşı ancak sözleşme süresi ile sınırlı olarak sorumlu olabilir.

Hangi nedenle olursa olsun sözleşme süresinin bitiminden evvel göreve son vermenin hukuki dayanak ve sonuçları ile, süresi bitmiş bir sözleşmenin yenilenmemesinden doğan hukuki sonuç ve sorunların ayrı ayrı şeyler olduğu kuşkusuzdur.

Bu durumda iptal edilmiş olmakla yasa ve hukukiliğe ters düştüğü aşikar olan göreve son verme nedeni ile davacı uğradığı maddi zararın ancak sözleşme süresi ile sınırlı olarak giderilmesi gerekir. Bu sürenin de 13.3.1971 tarihinden sözleşmenin bitim tarihi olan 31.8.1972 tarihine kadar alacağı kuşkusuzdur.

Sonuç: Buna göre 13.3.1971 tarihi ile 31.8.1972 tarihleri arasında davacıya hak ettiği net aylıklarının davalı idarece davacının istemini geçmemek üzere ödenmesine, olayda manevi tazminatı gerektirecek bir husus bulunmadığından buna ilişkin istemin reddine karar verildi.