Mesajı Okuyun
Old 27-11-2012, 18:29   #187
urla

Varsayılan Suçluyum ''baba parasıyla'' hukuk fakültesi okudum mesleğimi bırakmalı mıyım?

Sn. meslektaşlarım

Gerek THS sayfalarında gerek adliye ve baroda ayak üstü sohbetlerde kimi meslektaşlardan özel üniversitede okumuş olanların bu mesleği yapmayı haketmediğine, zaten hukuk bilgilerinin de olmadığına, parayı basıp diplomayı aldıklarına illişkin değerlendirmeleri görüyor, duyuyor ve okuyoruz. Ben de 1 yıl staj dönemi ve beraberinde avukatlık mesleğinde 4. yılıma girerken hem bu mesleğe yıllarını vermiş üstadlarımızı, hem de devlet üniversiteleriyle, özel üniversitelerin hukuk bölümünden mezun olan arkadaşlarımızı gözlemledim ve kendimi de karşılaştırmak suretiyle mukayese ettim ve kanaatimce her bireyin kendi içinde değerlendirilmesi gerektiğine kanaat getirdim ve kesin bi yargıya ulaşamadım. Her ne kadar üniversite yıllarında sınavlara pek kıymetli babam girmemiş, adliye ve avukat nezdindeki stajımı da zat-ı alileri tamamlamamış ve mesleği yaparken müvekkiller babamın parasıyla ilgilenmiyorsa da bu fikirde olan arkadaşlarca yine sınavlar, dersler ve stajda efor sarfetme ve mesleği icra etme lütfunu da baba parasıyla kazandığımın değerlendirildiğini biliyorum. Peki problem nedir? Mesleğini yapabilen kalır, yapamayan zaten gider. Diyelim ki özel hukuk fakültesi mezunlarını denize döktük veya 3,5 tanesini sallandırdık. Taşra da kurulmuş bir hukuk fakültesinden mezun bir kişi İstanbul ve Ankara da kurulu devlet hukuk fakültelerinden mezunlar dururken avukatlık yapmayı hak ediyor mu? Bu zihniyete göre o da hak etmiyor şu özel üniversiteleri bertaraf edebilirse ona da sıra gelecek Hali hazırda özel üniversitelere girerken alınan puanla, taşradaki hukuk fakültelerine de rahatlıkla girilebiliyor. Mesleğin temel sorunlarının kaynağı özel hukuk fakültesi mezunlarının olmadığı aşikarken peki bu öfke nereden doğuyor? Aslında sorun çok fazla hukuk fakültesi olması ve mesleğe giriş sınav sisteminin olmaması. Peki TBB ne güne duruyor, bu gidişata neden dur demiyor? Cevabı herkes tarafından malum... Mesleğin saygınlığının biitme noktasına geldiği hepimizce malum. Özel üniversite mezunları mesleğin saygınlığını bu hale getirmiş desem, o da değil zira özel üniversitelerin neyse ki miladı belli. Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar dilerim.