Mesajı Okuyun
Old 17-04-2012, 13:50   #2
vla

Şahsi kanaatime göre, Kurul kararlarına karşı dava açma cihetine gitmek yerine önce bir delil tespiti yaptırmanız gerekir.

Bana göre, bir binanın tüm dairelerinde eşit ve çalışır seviyede ısıtma sisteminin olması noktasında kalorifer ve ısıtma giderleri ortak gider sayılabilir. Oysa sizin müvekillerinizin petekleri dahi yokmuş.
Ayrıca, binaların içersinde, sadece dairelerde değil bir de kat aralarında petekler vardır. Kanaatimce sizin durumunda sadece bunlar ortak gider sayılabilir. Bu noktada, iyiniyet kuralları ve hakkaniyet çerçevesinde, diğer dairelerin ısınma giderleri ortak gider sayılmamalı, kat aralarında ve koridorlarında olan ısıtma sistemi ortak gider sayılmalıdır. Bu durumda da bilirkişice bir değerlendirme yaptırmalı ve bu rapora göre adım atmak daha yararlı olur diye düşünüyorum.

Eğer peteklerin konmaması müteahhit hatası ise kat mülkiyeti henüz sağlanmamaışsa müteahhitten, kat mülkiyetinin sağlanması durumunda halef sıfatlı Kat Malikleri Kurulundan dairenin petek yapım masraflarını karşılamasını, ancak bu cihetle ortak gider sayılabileceğini yoksa böyle bir borcunuz olmadığını söyleyin