Mesajı Okuyun
Old 18-11-2007, 19:58   #164
mitrha

arkadaşlar ben de tebrübeli bir son sınıf öğrencisi olarak sizlere yardımcı olmaya çalışayım..gerci bu sene hocalarımızın büyük bir kısmında değişim oldu ama yine de aynı olan hocalarımız açısından sizlere bir kaç tüyo verebilirim..umarım faydalı olur..

birinci sınıf açısından,hepinizin malumu en önemli ders medeni hukuktur.bu sene sevgili hocam mehmet ayan medeni hukuk derslerine girmiyor malesef...medeni hukuk dersini bir kez ondan dinlemeniz gerekirdi,mükemmel ders anlatır ancak şüphesiz nurşen hocada çok iyi ders anlatacaktır.ilk sınav açısından iyiniyet,hakimin hukuk yaratması,hak çeşitleri gibi kavramlar soru olarak gelebilir.bildiğim kadarıyla şu anda hocanız olay çözmeye başlamış durumda ve tabiki olaylar iyiniyetle ilgili..
mehmet hoca dersimize gelirken,ben aydın zevkliler'in pratik kitabından çok faydalanmıştım.oradaki sorulara bakmanızı tavsiye ederim,ve mümkünse derslere devam edin kendi notunuzu tutun ve pratikleri kaçırmayın.cünkü birinci sınıf sadece ders geçmek için değil aynı zamanda hukuk öğrencisi olmaya alıştığınız bir dönem olacaktır.
birinci sınıftaki arkadaşları cok iyi anlayabiliyorum,ilk vizeler de büyük bir heyecan olacaktır ama alışıyorsunuz merak etmeyin
ikinci olarak roma hukuku dersinde dersi takip edin ancak günü gününe çalışmanız daha önemli.cok fazla konu var ve henüz hiçbir hukuk kavramını doğru düzgün bilmediğiniz için roma size daha karmaşık gelecektir.abdurrahman hocanın sorularını bulun,şahin akıncının roma hukuku sorularını ve pratik kitabını temin edin,ve vizelere oradaki soruları mutlaka çözmüş olarak girin.roma karışıktır ama zevklidir olaylar efendi-köle diye başlar gider
anayasa hukukuna yavuz atar geliyorsa:birden fazla kitaptan anlatır,mustafa erdogan ve kendi kitabından dersi anlatır.sadece not tutun ve o notlara çalışın,ve vize sorularını bulun cok rahatlıkla geçersiniz.bizim gibi çömezlik yapmayın,sorularınıbulmadan sakın sınavlarına hazırlanmayın,hocamız güzel ders anlatır ama hiçbir zaman farklı soru sormaaz malesef..her sene aynı sorular..çalışan da çalışmayan da aynı sınavdan daha yüksek puanlarla geçebilir.
hukuk başlangıcı dersi duydugum kadarıyla birinci sınıf öğrenciler için kabus olmuş durumda mustafa avcı hocamız geliyor,kendisi eski bir ceza hakimi olup dicle üniversitesinde ceza hukuku kürsüsünde öğretim görevlisiydi.yani kendisi ceza hukukunu cokca sever ve soruları da hep bu yönde geliyormuş dersini takip edin,derste anlattıklarında soruyormuş..hukuk başlangıcı dersinde aslında her hukuk bölümünden bilgi verilmeli ama siz de alışacaksınız,bir hoca hangi konuda uzmansa sınav ona göre gelir yapacak bir şey yok

ikinci sınıf derslerine gelince:bu sene ceza hukuku kürsüsünde çok fazla değişiklik oldu.
berrin hanım hem birinci öğretime hem ikinci öğretime geliyor.dersini takip edin desem bile coğu zaman karıştırma durumunuz söz konusu olabilir.
ben hakan hocadan ceza hukukunu aldım,ve fakülte hayatımda en iyi öğrendiğim ders..kendisi zaten ayrı bir doktrin gibidir kimsenin görüşlerini benimsemez
size tavsiyem ceza hukuku pratik kitabını almanız ve en az 2 kere çözmeniz.ceza hukukunu sürekli okuyun arkadaşlar,artık cümleleri ezberlemiş olsanız bile sürekli okuyun ki tam olarak yerleşsin..

borclar genele şahin hocamız geliyor her zamanki gibi kitabı yetersiz olabilir ancak mutlaka o kitabı 2-3 kere okumanız şart.fikret erene yönelik anlatıyor ama soracagı sorular az cok bellidir.sınav soruları piyasada mevcut,hepsini bulun ve mutlaka çözün.en az 5-6 soruyu her sene değiştirmeden sorar.ve arkadaşlar borclar geneli sakın sadece geçmek için calışmayın,bu dersi gercekten iyi öğrenin.her derste karşınızda borclar genel çıkıyor.kıymetli evrak dersinde bile hala borclar genel kitabımız elimizde,bu neydi şu nasıldı diye bakıyoruz.yani borclar genel aslında en önemli ders.iyi öğrenin..hocamınızın pratik kitabı mevcut,oradaki soruları mutlaka çözün.

idare hukuku derslerini kitaptan çalışsanız da olur,derse girmeniz gerekmez.nedenböyle dediğimi bir kez derse giren bir arkadaşım anlayacaktır ama ziya hocanın çözdüğü pratiklere mutlaka girin,mutlaka sınavda çıkacak sorularla ilgili tüyo verir,aynı sorular bile çıkabilir..

devlet genel,maliye derslerinin hocaları değiştiği için bir fikrim yok..

3.sınıf derslerine gelince:arkadaşlar üçüncü sınıf gerçekten önemli,birinci sınıfta amaaan bunlar önemsiz dediğimiz her yer başlı başlına bir konu olarak karşımızda
eşya hukukuna mehmet ayan giriyor,neler sorabileceğini az çok tahmin edebiliyorum.soracagı soruları ders anlatırken belli eder,şaka yoluyla bile olsa mutlaka soracagı soruları belli eder.sürekli üzerinde durduğu sorular vardır,ayni haklar gibi,bunlara dikkat edin,derslerini mutlaka takip edin..
ceza özele ibrahim dülger geliyor(?)..eğer bu sene hasta değilse,işi yoksa ve derse devam ediyorsa ne kadar komik ders anlattığını görürsünüz.derste anlattığı şeylerden sorar,hatta kitap almanıza bile gerek yok.ötenazi(tasarıdaki ötenazi maddesi),kasten yaralama,kasten öldürme,intihara yönlendirme(özellikle rus ruleti örneği )
her sınavda sordugu sorulardan.zaten sınav soruları mevcut,onları çözerseniz rahatlıkla gecebilirsiniz..
ticaret1 dersini sabih arıkanın kitabından çalışmanızı tavsiye ederim.gercekten cok kapsamlı güzel bir kitap.her ne kadar hocamız sami karahanın kitabını tavsiye etsede o kitap bazen yetersiz kalabiliyor.sınava iyi hazırlanın arkadaşlar,soruları cumhur hoca hazırlıyor ve geçen sene sınıfımızın ortalaması cok düşüktü,cok zorlanarak geçti cogu arkadaş..geçen seneki vizede,hocamız bir aya yakın marka hukuku anlattı,ve marka hukukundan sadece 1 soru geldi.ticari iş,nispi ticari dava-mutlak ticari dava konularını sadece bir ders anlattı ve neredeyse 20 soruluk sınavın 12 sorusu bu konudan geldi.sonradan öğrendinki soruları cumhur hocamız hazırlamış ,bütün sınıf dökülmüş durumdaydık o yüzden her konuya iyi calışın,tacir,ticari iş gibi temel kavramları iyi öğrenin ve hocamızın pratik kitabını temin edin..
medeni usul dersinde ikinci öğretimden arkadaşlar zorlanabilir,ibrahim ercan hocamız geliyor ama mükemmel ders anlatır.öğrenecek geçeceginize eminim.
birinci öğretim arkadaşlar ise fazla kasmayın şeker recep hocamız geliyor melek gibi bir insandır,sağolsun hepimizi geçirmek için elinden geleni yaptı ama fazla bir şey öğrenemedik malesef.o yüzden ben hala zamanım oldukca medeni usul okuyorum.önemli bir ders,unutmayın bir dava usulle kazanılır,usulle kaybedilir.o yüzden öğrenmek için çalışın..
şimdilik aklıma gelenler bunlar..tüm arkadaşlarıma şimdiden vizelerde başarılar dilerim..