Mesajı Okuyun
Old 11-03-2010, 18:58   #1
Av.Nuri Keserci

Varsayılan iş kazasında mülkiyet sahibinn sorumluluğu

Sevgili meslektaşlarım.05.01.2010 Tarihin de müvekkilimin eşi inşaat alanında kaza sonucu vefat etmiş.A firması ile bina sahibi binanın yapımı konusun da 04.05.2004 yılında sözleşme yapmışlardır.Ancak bu sözleşme yüklenici firmanın taşeronu olan B (AYNI ZAMAN DA TAŞERON) kişisi tarafından yetki belgesi ile imzalanmıştır.(Dosyada yetki belgesi yok).İşin bitim süresi 01.12.2004 olaraka kararlaştırılmıştır.Ancak belediyenin ruhsat vermemesi üzerine işin bitimi gerçekleşmemiştir.Bu arada yüklenici olan ve aslında sözleşmenin imzalanması ve işin yapımı süresin de işyerinde hiç bulunmayan(formalite olarak usule uydurulmuş bir sözleşme)şirket sahibi 2006 yılın da vefat etmiştir.

Daha sonra 2009 yılın da yine yukarıda bahsi geçen A şirketinin vekili sıfatı ile kendisi için ise asaleten taşeron B(Aynı taşeron)Yine aynı binanın yapımı konusun da aynı mülk sahibi ile yeni bir protokol hazırlamış ve imzalamışlardır.Bu sözleşme neticesinde taşeron B müvekkilimin eşini aralarında herhangi bir sözleşme yapmadan sigortasız çalıştırmış ve çalışmanın 3. günü ölümlü kaza gerçekleşmiştir.(Bu anlatımların hepsi savcılık ifadelerinde mevcuttur.).
1-Taşeron olan şahıs adına herhangi bir şey olmadığı gibi maddi durumu yok.
2-Adına sözleşme yapılmış olan firma yok(iflas etmiş)
3-Mülkiyet sahibi şahısın durumu çok iyi
Benim sorum şu olacak;Ben mülkiyet sahibine karşı dava açtığım taktirde sizce nasıl bir sorunla karşılaşabilirim.Konuştuğum birçok meslaektaşım mülkiyet sahibine karşı herhangi birşey yapılamayacağını ssöylüyorlar.Ben ise aksi görüşteyim.bu konuda yardımcı olabilecek yargıtay kararı varsa gönderebilirseniz sevinirim.Bütün meslektaşalarıma iyi çalışmalar.SAYGILARIMLA