Mesajı Okuyun
Old 24-12-2014, 22:49   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan advokat34
Bugün başıma aynı olay geldi. Davacı taraf kıymet takdirine itiraz davasında harcı eksik yatırmış. Bizde davalı taraf olarak, İİK.128/A'daki düzenlemeye göre tüm masrafın yatırılmasının dava şartı olduğunu, eksik yatırılan gider avansının sonradan tamamlanamayacağını, İİK.daki bu düzenlemenin HMK.daki bu konuda verilen kesin süreyle bir ilgisi bulunmadığını söyledik. Ancak Hakim, masrafın yatırıldığını, sadece eksik olan kısmı için kesin süre vereceğini söyledi. Yani süre vererek eksik harcın tamamlatılmasına karar verdi.
Gerçekten merak ettim, diğer davalarda keşif için eksik olan avansın yatırılması ile bu davadaki durumun farklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü İİK.'da bu durum özel olarak düzenlenmiş ve bu durumun dava şartı olduğu, bu şartın davayı açma aşamasında tamamlanmaması halinde şikayetin kesin olarak reddedilmesi gerektiği yazılıdır.
Acaba ben mi yanlış yorumluyorum kanun maddesini? Eğer sizde benim gibi düşünüyorsanız, Hakimi ikna edebilmem için bu konuyu içeren bir yargıtay kararına ihtiyacım var. Meslektaşların yardımını bekliyorum.
Eksik yatırılan harçsa bunda davacı tarafın bir kusurunun bulunmadığı düşünülebilir. Çünkü dava türüne göre tevzi bürosunun harcı tam almadan davayı açamaması gerekir. Şikayetçinin kusurundan kaynaklanan bir durum yok.

Eksik yatırılan gider avansı ise; tüm masraf ve ücretler toplamı dosyada açıkça belirlenmiş ise bu yöndeki eksikliğin kanunun açık hükmü karşısında sonradan tamamlanamaması gerekir diye düşünüyorum.
Alıntı:
MADDE 128/A - (EKLENMİŞ MADDE RGT: 30.07.2003 RG NO: 25184 KANUN NO: 4949/34)
Kıymet takdirinin tebliğ edildiği ilgililer, raporun tebliğinden itibaren yedi gün içinde raporu düzenleten icra dairesinin bulunduğu yerdeki (DEĞİŞİK İBARE RGT: 21.02.2004 RG NO: 25380 KANUN NO: 5092/11) (KOD 1) icra mahkemesinde şikayette bulunabilirler. Şikayet tarihinden itibaren yedi gün içinde gerekli masraf ve ücretin mahkeme veznesine yatırılması halinde yeniden bilirkişi incelemesi yaptırılabilir; aksi halde başka bir işleme gerek olmaksızın şikayet kesin olarak reddedilir.

Saygılarımla