Mesajı Okuyun
Old 26-02-2013, 10:50   #16
üye7160

Alıntı:
Yazan olgu
araçın hacizini talep etmeden yakalama talep edemezsiniz. Sicile bağlı eşyaların haczi sicile haciz şerhinin işlenmesi işe olur. Uygulamada fiili haciz olarak geçen uygulama aslında kıymet taktiri ve muhafaza altına alınan aracın yediemine teslim edilmesidir.
Ayrıca bir haciz işlemi değildir.

Şu maddeyi de hatırlatmak isterim

otoparkta yatan aracın değeri süratla düşmekle beraber muhafaza masrafı da her geçen gün artmaktadır.

Sayın Olgu,
Sanırım farklı şeylerden bahsediyoruz.Soru sahibi araç üzerinde kayden haciz olduğunu beyan etmiş zaten.Diyorum ki araç hacizli,yakalama ise muhafaza işlemidir,haciz değildir.Ancak fiili haciz dediğimiz olay da bir hacizdir.Kıymetinin aynı tutanakta yapılmış olması onu haciz işlemi yapmaktan çıkarmaz.

Ve Haciz ancak taleple yapılır.

Maddeye gelince;
Bahsedilen husus,satış ile ilgili olup,haciz ile ilgili değildir. kastedilen husus da genel olarak çabuk bozulan ,tükenen veya yıpranan menkullere ilişkindir.(gıda malzemesi gibi)
Ve maddenin ilk paragrafında da göreceğiniz üzere BORÇLUNUN TALEBİ ile denmekte.Yani TALEP ARANMAKTA.BEN DE BUNU DİYORUM ZATEN ALACAKLI YADA BORÇLU FARKETMEZ TALEP HACİZ İÇİN ŞART.