Mesajı Okuyun
Old 29-09-2007, 10:33   #1
kenan iskender

Varsayılan TaŞit Rehnİ Ve Gayrİ Nakdİ Kredİ SÖzleŞmesİ

Herkese selamlar. Bir borçlumun adına kayıtlı aracın haczedip yediemin teslim ediyorum.Araba üzerinde rehin var. Bir şekilde araba üzerinde bankanın rehninin bittiğini ögreniyorum ve arabayı satışa çıkarıyorum. Yapılan sıra cetvelinde ise banka halen alacağının devam ettiğini bildirdiği için sıra cetvelinde 1.sırada yer verilmiştir. Yapmış olduğumuz itirazda ise banka araç üzerindeki rehin alacağının bittiğini ve fakat araç sahibi kredi kartı ve gayrinakdi kredi söleşmeleri nedeniyle borçlu olduğu için yaplan sözleşmelerde sadece o şubenin değil o bankanın tüm şübelerinin alacakları nedeniyle rehin alacakları olduğu belirten hükümler olduğu bu nedenle aacaklarının devam ettiğini bildirmişlerdir. Böyle bir şey olabilirmi. Araba kredisi çekecem.Krediyi ödeyecem.Ama gayrinakdi kredi ve kredi kartı müşterisi olduğum için bankayla yapacağım söleşmede arabanın üzerinde bankanın rehin hakkının devam ettiğini söyleyecem. Üstelik bankanın bu alacakları muaccel hale dahi gelmemiş olacak. 3.şahıslarda alacaklarını bu nedenle arabayı icradan satamayacaklar.

İşin ilginç yanı dosya bilirkişiye gitti.Bilirkişide bankanın taşıt kerdisi alacağı sona ermiş olsa bile,borçlu adına kullandırmış olduğu diğer kredilerden dolayı alacağı bulunmaktadır diye rapor düzenlemiş.
BU konuyla ilğili bilgi ve görüşlerinizi bekliyorum.teşekkürler