Mesajı Okuyun
Old 28-05-2009, 11:10   #52
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim
Varsayalım ben E.O' yum. Ve ""15 Nisan itibariyle başvuru süresi başlar, 3. bir tebligat beklemesine gerek yok" diyorum.

Tartışmanın yeni boyutunu da merak ediyor, sabırsızlıkla görmek istiyorum. Bu boyutu da görebilir miyim?!

Saygılarımla.

Tartışmanın yeni 1. boyutu:
Taraflar posta masrafını bıraktığı için, davanın akıbeti bir belirsizliğe terketilmedi. 15 Nisan'dan 10 iş günü sonra başvuru süresi sona erer.
Yasayla umulan süreç tamamlanmış olur. Bu ihtimal kabul edilebilir.

Tartışmanın yeni 2. Boyutu:

Davacı vekili A'nın elindeki iki belge aynı değerde midir?
“Gerekçeli kararla, son duruşma zaptını bir tutamazsın” diyen olursa tartışmanın ikinci boyutu olmaz.
A, birinci belgeyle, yani duruşma zaptıyla da işe iade başvurusu yapabilecekse ki bence yapabilir, (yasa gerekçeli değil, kesinleşmiş karar diyor. Zaten birçok başka yerde de gerekçesiz karar olmaz diyor. ) tartışmanın ikinci boyutu şu:

A'ya 15 Nisan’da tebliğ edilen karar zaten onun elinde var mıydı? Vardı.
A, zarfı açıp gördüğü kararla yeni bir şey öğrendi mi? Hayır.
A, zarfı açıp öğrendiği bilgiyi, kendi elindeki dosyayı açıp da öğrenebilir miydi? Evet.
Her halükarda kesinleşmeyi öğrenmek için mahkeme kalemiyle irtibata geçmesi gerekmiyor mu? Evet.
Madem ki 3. tebligatı beklemeye gerek yok; Davacıya yeni bir bilgi vermeyen ikinci tebligatı beklemeye ne gerek var? 1. tebligat(=tefhim) da aynıydı…

Tartışmayı bitirebilecek olan 4. boyut:

(Bu boyut, Engin beyle telefonlaştıktan sonra oluştu.)

A, tebligat zarfının açtığında, içinden “kesinleşmiş mahkeme kararı” çıktı. A’nın kesinleşmeden haberinin olmaması bir şey değiştirmez.
Oysa, karar tefhim edildiğinde, kendisine kesinleşmemiş bir karar tefhim(=tebliğ) edilmişti.

Haklı.

Ben kendilerini şöyle anlamıştım: “İşçiye her halükarda, kesinleşmiş ve kesinleştiği belli olan bir karar tebliğ edilmedi. İşçi kesinleşip kesinleşmediğini araştırmak zorunda değil” Yanlış anlamışım.

Gerçi böyle diyenler de varmış ama, onlara Engin de katılmıyormuş zaten.

Ben demiştim, anlaşmamız yakındır diye.

Alıntı:
Yazan Ben
Bir noktada anlaşabilirsiz sanki.

Saygılar,

Katkı sağlayan herkese kendi adıma teşekkür ederim.