Mesajı Okuyun
Old 28-05-2009, 10:38   #51
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip

Saim Abi,

Yukarıdaki farazi kanun maddesi gayet açık. Kanun gayet açık ve anlaşılır ancak, fi tarihinden hangi tarihin kastedildiğini kimse bilmiyorsa, “yasayı uygulayalım, yorum yapmayalım” demenin de çok anlamı olamaz.

Bizim malum madde de açıkça ve anlaşılır bir şekilde diyor ki, “süre, kesinleşmiş kararın tebliğiyle başlar.”

Biz, kararı, kesinleşmeyi, kesinleşmişi, tebliği biliyoruz. Ancak, -temyiz edilmeksizin- “kesinleşmiş kararın tebliği” nasıl yapılır, kim yapar, kime yapar, usulü nedir, süresi var mıdır, bilmiyoruz. (En azından ben bilmiyorum.)

İlgili madde, bunu açıklamamış. İş Kanununun hiçbir yerinde yazılmamış. İş Mahkemeleri Kanununda yok, HUMK’ta yok…

Yasa, “bu tebliğ yapılacak” diyorsa(ki diyor ) , yapılacak.

Baskın görüş diyor ki, madem ki bu tebliğin usulüne ve süresine ilişkin bir düzenleme yok. Bu her zaman yapılabilir.

Ben de diyorum ki, karara ihtiyacı olan davacı tarafın, kesinleşmeyi takip etmesi ve kesinleşmeden sonraki 10 iş günü içinde başvurması yasanın ruhuna, amacına ve hakkaniyete daha uygun düşer.

Yasa, davacı işçiye “kendi açtığın davanın sonucunu da takip et” dememiş. Yorum yoluyla böyle bir görev yüklenmesi uygun mu derseniz, elbette eleştiriye açık bir durum. Nitekim eleştiriliyor.

Saygılar,

İlk "fi tarihli..." kanun metninin açık olduğu fikrine katılmıyorum. Açık olan hüküm, yoruma muhtaç olmayan hüküm anlamına gelir.

Tartışma konusu olan İş kanununun " kesinlemiş kararın tebliğinden itibaren... süre içinde başvurulur." şeklindeki hükmü, kanaatince açıktır. Kesinleşmiş karar tebliğ edilmedikçe süre başlamaz, anlamına geliyor ve bu sağdan da okusanız aynı şekilde anlaşılıyor, soldan da okusanız aynı şekilde anlaşılıyor. Üstten ve alttan okumalarda da pek bir değişiklik gözlenmiyor.

Senin isabetle vurgladığın gibi, kanun metni lafzıyla değerlendirildiğinde, "temyiz edilmeksizin (Yargıtay aşamasından geçmeksizin) kesinleşen kararların" tebliğine dair bir süre ve usul yoktur. Keza, yanlış hatırlamıyorsam Yargıtaydan geçerek kesinleşen kararlar bakımından da bir tebliğ süresi yoktur. (Kanun 438. maddede "derhal" demiştir.) Ancak masraf peşin alındığı için, kesinleşen karar taraflara tebliğ edilmektedir. Yargıtaydan geçerek kesinleşen karar, ne kadar sürede tebliğ edilecektir? Derhal! 6 ay tebliğ edilmezse veya 1 yıl tebliğ edilmezse, diğerinden durum farklı mı olacaktır? Yani, memur tebliğ etmezse, (memur bakımından disiplin suçu hariç,) işçinin başvuru süresi uzamayacak mıdır?

Bu durumlar, kanun metninin çerçevesinin iyi düşünülmediğine işaret eder. İhtimalleri kapsamadığını gösterir. Ancak metnin anlaşılmaz, müphem ve açık olmadığına delalet teşkil etmez. Metin açıktır ancak senin de belirttiğin gibi Yargıtaydan geçmeksizin kesinleşen kararlar bakımından kesinleşmiş kararın ikinci defa tebliği esası uygulamada pek olmadığından, bu noktada karışıklığa ve şüpheye neden olabilmektedir.