Mesajı Okuyun
Old 04-11-2007, 19:45   #46
Envanter

Sayın çitlenbik

(Sigarayı kendi yakınlarınızdan daha çok seviyorsanız lütfen aşağıdakileri dikkate almayın. Her koyun kendi bacağından asılmıyor.)

(Sigara içmek sefil bir alışkanlıktır.)

Ç----İşte şu yazdığınız bir sürü cümle içinde bu söz nasıl da sırıtıyor...Bu olmasa belki tüm bu cümleleri iyimserlikle okuyabilirdim.Sigara içmeyenler çok seviyor ve seviliyor demek.

E----Benim kullandığım cümleden neden böyle bir anlam çıkardınız şaşırıyorum. Çünkü sigara içmeyenler daha çok sevilir diye bir cümle kurmadım. O cümleleri iyimserlikle okuyabilirsiniz. Peki iyimserlikle okuyamadıklarınızı bıraksaydınızda iyimserlikle okuduklarınızı kaleme alsaydınız diyorum.

Ç----İlk başladığım zaman sigaralarımı kırıp bırakırlardı,öylesine sinirlenirdim ki,artık bu iyimserlikten çok gıcıklığa dönüşmüştü,Oyun gibi geliyordu,ne zaman küllükte sigaramı yanar vaziyette bırakıp gitsem döndüğümde tütünü dağıtılmış ya da ortadan ikiye zalimce ayrılmış bulurdum Ve o insanları hayatımdan sildim..Bana iyilik yapmak isteyenler beni kendi halimde bırakırlarsa daha makbule geçiyor bana..Çünkü bunları zaten Biliyorum...Ve çifter çifter dikişle anlatılması benim ruhumu daraltıyor,hatta bunları bile sigara içerek okuyorum İnat haline geliyor

E----Tüm bunlara rağmen inatlaşmakta ısrar etmek niyetinde olduğunuz husus gerçekten düşündürücü. Çünkü sizin sigaranıza ambargo koymak isteyenlerin DAVRANIŞLARINA göstermiş olduğunuz nefret sigaraya olan tutumunuzu sağlamlaştırıyor. Davranışa verilen tepki nispetinde iyilik yaptığını zannettiğini zannettiğiniz insanları hayatınızdan siliyorsunuz. Sonuçta onların tepkileri yok oluyor ama siz bu forumda olan tepkilere bu inadınızı sürdürüyorsunuz. İlginç buluyorum bu davranışınızı.

Ç----Sigara içene sefil demek ne kadar vicdani,sen sevdiğine sefil diyebilir misin?Bunu vicdanın kaldırabiliyorsa helal olsun derim o insana..,,,,,

E----Sigara içene sefil diyemem, ancak yaptığı davranışa sefil derim. Bunu da vicdanım hiç rahatsız olmadan söyleyebilirim babam dahi olsa.

Ç----Ilımlı yaklaşın,kibar konuşun,kokuşmuş kararmış ciğerleri burnumuza burnumuza sokmakla bıraktıramazsınız ya da zamansız öleceksiniz deyip duyguları sömürmeyin,çünkü sigara içmediği halde zamansız ölen birçok insan tanırım,ki hiçbir ölümün zamanı yoktur nedense hep zamansız gelmiştir..

E----Evet sigara tiryakileri zamansız ölüyorlar. Ancak genç yada yaşlı ölmek kader işidir. Ben dedelerimin hiçbirini görmedim onların sevgisinden yoksun büyüdüm. Buna sigara sebep oldu. Ama bazıları kaderde diyebiliyorlar.

Ç----Biraz daha ılımlı konuşmaları deneyin,sigara içmek bir yanılgının başlangıcıdır,kendini aldatma çabası da denebilir..Ama insanlar beni kandıracağına ben kendimi kandırırım daha iyi

E----Bir yanılgının başlangıcı diyorsunuz doğrudur. İnsanlar sizi neden kandırsın burasını anlayamadım.

Ç----Yıllardır sigara üzerine yazılır çizilir, bunlardan kaçına direterek içmemeyi öğretebildiler bilmiyorum.,

E----Diretme hususunda bir şey diyemem. Ancak böyle algılıyorsanız yazdıklarımı buna da bir şey diyemem. Her şey sizin elinizde.

Ç----Bildiğim tek şey,alışkanlıklar 21 günde değişir,o alışkanlığı tamamen ortadan kaldırmakla bir yere varılmaz,o alışkanlığın yerine başka bir alışkanlık edinmek gerekir.21 günüm hep var benim

E----Hasta ziyaretlerine gittiğimde, zamana mahkum olmuş insanları gördüm. Belkide o 21 günü yakalayamamış insanlardı. Belkide 21 gün yetmedi. Belki de 21 günde alışkanlığın değiştiğini bilmiyorlardı. Belki de biliyorlardı. Bildiğim tek şey, sigarayı yakınlarından daha çok sevmenin bedelini yine yakınlarının hıçkırıklarını duyarak günlerini geçirmeleri oldu. Gören gözlerim ve duyan kulaklarım şahit olsun.

Ç----Bu arada doktorlara karşı bu tutumunuz hiç hoş değil, sahi doktorlar niçin vardır deyip genel bir yargılama yapmayın,

E----Doktorlarımız sağlık dünyasının, insanların sağlıklarına önder olarak hastaların iyileşmesine, hastalıkların gecikmesine yardımcı olan, sağlık dünyasının kahramanlarıdır. Gitmiş olduğum hastanenin doktorlar odasına girdiğimde, benim yüzümü görmek için pencereyi açan doktor, dumanın dışarıya akmaya başladığı anda bende onun ve diğerlerinin yüzünü görmeye başlamıştım. Ve o gördüğüm manzarayı asla unutamam. Haylazlık yapmış çocuk gibiydi yüz ifadeleri. Hepside sigarayı söndürme gayreti içine girdiler. Bir resim gibi hala aklımdadır.

Ç----onların önünde binlerce insan ölüp gidiyor,insanların dramına şahitlik ediyorlar,bir şekilde bunu unutmak isteyebilirler,mola verince yapılabilecek aktiviteleri bana sayar mısınız?Yarım saatlik molada çift kale maç yapıp stres atabilirler mi?Buna zamanları elvermez..Peki yarım saat kitap okusalar?Ameliyat masalarında yaşananları o kitabı okurken zihinlerinden atabilirler mi?

E----Sigara içmeyen doktorlar ne yapıyorlarsa onu yapabilirler. Yukarıdaki mesajımda verdiğim linkte adresteki doktorlar neler konuşuyorlar neler anlatıyorlar dinlemişsinizdir. Hastanın nasıl o hale geldiğini kendi ağzıyla söylüyor. Doktorlar topluma örnek teşkil eden önderlerdir. Sigara içen doktor bu önderliğe hizmet edemez.

Ç----Bu yüzden en az zaman alan sigaradır..

E----Evet sigara az zaman alır. Hayatımızın daha az bir zamanda yaşanmasına vesile olan birebir reçetedir sigara.

Ç----Şöyle hayatın arasında derin bir nefes almak he rşeyi değiştirmiyor..Atmosferde oksijen bulunsa da bulunmasa da yetmiyor bir şeyleri unutmaya.

E----Unutmak kavramını sigara içenler üzerinde kullanıyorsunuz. Doktor yada herhangi biri. Sigara kullanmayan unutmak istediği şeyler için neler yapıyor dersiniz. Psikologlar hastaya geçirdiği travmaları unutturmak için sigarayı önerebilir mi? Söz konusu unutmak adı altında. Unutmak=sigara

Ç----Ama sanıldığı kadar geç olmayabilir..Tiryakiler,istedikleri vakit harekete geçerler..Onu sigaradan kesinkes alıkoymak onu daha da alışkanlığına bağlayacaktır,sisteminizi değiştirin bence..

E----Beklide sanıldığından daha geç olabilir. Tiryakiler istedikleri zaman harekete geçemezler. Bırakmadığı ve bırakamadığı içinde adı tiryaki olmuştur. Bu yüzden doktor tartaklayan bir çok tiryaki olmuştur.

Ç----Ilımlı ve sevecen yaklaşın..Bakın o zaman neler değişecek..
E----Peki sizin için ılımlı ve seven olacağım. Umarım çok şey değişir. Sevgi ve saygılarımla…

NOT: Tavsiye etmeyeceğiniz bir davranışı yada sözü, kendinizde yapmayın. Eğer başkasına gönül rahatlığı içinde tavsiye edebiliyorsanız tatbik etmekte geç kalmayınız.