Mesajı Okuyun
Old 04-11-2011, 20:05   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan icra20
sanık son savunmasında suçsuzum beraatimi isterim aksi takdirde kanaat oluşursa lehimde olan hükümlerin uygulanmasını isterim bu HAGB dahil olmak üzere istenildiğinde suçu kabul etmişmi sayılır.

Sayın icra20,
Hakimin HAGB hükümlerinin işletilmesine ilişkin sorusunu siz ısrarlı olarak suçu kabul sorusu olarak algılıyorsunuz. Hakim bunu zaten size sormaz. Hakim size şunu demektedir: Ey sanık, seni suçlu bulursam sana verdiğim cezayı açıklayayım mı, yoksa dondurayım mı? Siz de ben suçsuzum ceza vereceksen dondurma, ben o cezayı bozdurmasını bilirim diyeceksiniz o zaman. Ya da HAGB tatbikini kabul etmiyorum, bana o maddeyi uygulamana izin vermiyorum, bunun dışındaki takdiri ve yasal lehime hükümleri tatbik etmenizi istiyorum diyeceksiniz... Bunun dışındaki beyanlar faydasız...

Alıntı:
Suçunu ikrar eden için bir af, beraatini isteyenler için bir ceza.

Hayır. Hakim sizin HAGB isteminizle bağlı değildir. Benim hatırlamadığım kadar çok 231'i kabul ettiğimiz halde beraat kararı aldığımız dosya var. HAGB nin önkoşulu sanığın suçunun sabit olmasıdır... Siz ne derseniz deyin hakim suçluluğu sabit görmezse, HAGB değil beraat kararı verir.

Alıntı:
vekalet ücreti ve yargılama masraflarını sanığa ödetireceksin, bu mantıklımı,

Bence gayet mantıklı. Sanık yargılanmış, suçlu bulunmuş; beraat etmemiş ki... Tabii yargılama giderleri ona yüklenecek; kamuya yüklenemez bu durumda.

Saygılar.