Mesajı Okuyun
Old 14-12-2006, 15:40   #1
avtiyatro

Karar Avukatlik Staji

ben antalya barosu stajyer avukatlarındanım. stajımın icra mahkemesi bölümünde hakim hakkımdaolumsuz rapor verdi. olumsuzluğun içeriğiise devam etmeme. halbuki imza çizelgesinde imzalarım mevcut. adli yargı adalet komisyonu ise bunun üzerine stajımın tamamen iptaline karar verdi. ben de dava açtım. adliyargı adalet komisyonu staj iptali gerekçesi olarak da avukatlık kanununun 23. maddesini gösterdi.
Alıntı:
Stajın yapılması ve stajyerin ödevleri
Madde 23. – (4667 sayılı yasa ile değişik) Staj kesintisiz olarak yapılır. Stajyerin haklı nedenlere dayanarak devam etmediği günler, engelin kalkmasından sonraki bir ay içinde başvurduğu takdirde, mahkeme stajı sırasında Adalet Komisyonu, avukat yanındaki staj sırasında ise baro yönetim kurulu kararı ile tamamlattırılır. Stajın yapıldığı yere göre adalet komisyonu başkanı ve baro başkanı, haklı bir engelin bulunması halinde yanında staj yaptığı avukatın da görüşünü alarak stajyere otuz günü aşmamak üzere izin verebilir.
Stajyer, avukatla birlikte duruşmalara girmek, avukatın mahkemeler ve idarî makamlardaki işlerini yapmak, dava dosyaları ve yazışmaları düzenlemek, baroca düzenlenen eğitim çalışmalarına katılmak, baro yönetim kurulunca verilen ve yönetmelikte gösterilecek diğer ödevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Stajyerler, meslek kurallarına ve yönetmeliklerde belirlenen esaslara uymak zorundadırlar.
23. madde adli yargı adalet komisyonuna stajın tamamen iptali yetkisi vermiyor. zaten iptal dedikleri o yaptırım da staj yönetmeliğinin 32. maddesinde belirtilen staj kaydından silinmedir. bu konuda karar verme yetkisi baro yönetim kurulunundur. işlem yetki yönünden de esas yönünden de sakattır. fakat mensupolduğum baro böyle düşünmüyor. baro adli yargı adalet komisyonunun böyle bir yetkisi vardır diyor. siz ne dersiniz