Mesajı Okuyun
Old 14-09-2009, 02:29   #70
avrupayakası

Tek tercihim Hakimlik diye başlayıp, Araştırma Görevlisi ile sona erdirmişsiniz=) Evet henüz çok erken gibi gözükse de yıllar hemen geçiyor.Bence en iyisini yapıyorsunuz. Hakimlik istiyorsanız ben şimdiden kitaplar alıp yazın çalışın derim.Ayrıca Hakimlik kurslarıda açılıyor,ancak son sınıf öğrencileri bu kurslara katılabiliyor diye biliyorum,arayıp dershaneyi sorduğumda bana bu yanıtı vermişlerdi bu yüzden bu şekilde biliyorum.
Hukukta Yüksek Lisans Eğitimi HukukFakültesini bitirenlerin daha kapsamlı bilgiye sahip olmak ve belirli alanda uzmanlaşmak için yaptıkları bir üst eğitimdir.Bunun için, Ales sınavına,Üds/Kpds/Tofel (yada okulun dil sınavına)sınavlarına girmek gerekir.Ayrıca btün bunlardan hariç okul ortalamanız ve mülakat notunuz da dikkate alınır. İstediğiniz Fakülteye başvurursunuz.Bu başvurular da genelde temmuz ve ocak ayları olmak üzere yılda iki defa olur. Ancak bazı Fakülteler vardır ki yılda bir defa Yüksek Lisans öğrencisi alır(Hukuk iÇin söylüyorum-bkz:İstanbul Hukuk)Sonuçta bu girdiğin sınavlar,okul başarın,dil notun,mülakatın değerlendirilir ve başarılı bulunursa Yükseğe başlamış olursun.

Araştırma Görevlisi olmak için ilk başta Yüksek Lisans yapmanız gerekmekte,ancak yeni kurulan Özel Okullar, ki bunlar genelde İstanbul dışı için söylüyorum Yüksek Lisans ı olamayanları da yeni kuruldukları için Araştırma Görevlisi olarak almaktadırlar. Devlet Okullarında yüksek lisans yaparken araştırma görevlisi sınavları açılıyor ona göre sınavları takip edip,bunlara giriyorsunuz ,ve istediğiniz kürsüde devam ediyorsunuz.Ancak benim bildiğim bazı Devlet/ÖzelÜniversitelerinde ise, yüksek lisans yapmadan direkt araştırma görevlisi olarak kadro acılıyor ve sınava giriyorsunuz. Türk Hukuk Tarihi araştırma görevlisi olmak için Hukukta Yüksek Lisans yapmanız gerekmektedir diye biliyorum. Genelde yine bildiğim kadarıyla Roma Hukuku,Türk Hukuk Tarihi bölümleri açılmaktadır. İslam Hukuku Tarihinde uzmanlaşmış bir hoca neden Roma Hukuku dersine girsin? =) Roma Hukuku hocası kalmadı mı?=) Ancak, yeni açılan Hukuk Fakültelerinde hoca eksikliği nedeniyle böyle bir durum olabilir. Benim okuduğum Fakültede her hoca kendi dersine girerdi ki en doğrusu da bu olsa gerek=) Herhangi bir hatam olduysa affola,saat sabahın 4ü çünkü=) Fazla panik yapma=)