Mesajı Okuyun
Old 05-12-2011, 15:22   #237
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
"Belirsiz alacak davası 1 Ekim 2011 'den sonra açılabilecektir. Zira HMK'nın 448.maddesine göre:

"Bu kanun hükümleri, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla derhal uygulanır."

HMK'nın zaman itibariyle uygulanmasına ilişkin bu genel hükme göre, belirsiz alacak davasına ilişkin hükümde (m.107) Ekim'den itibaren uygulanacaktır. 1 Ekim 2011'den önce açılan davalar için belirsiz alacak davası belirsiz alacak davası hükümleri uygulama imkanı bulamayacaktır. Ancak kısmi dava açan bir kişi 1 Ekim 2011'den sonra talep sonucunu değiştirerek kısmi davayı belirsiz alacak davasına dönüştürebilir.Ancak bilindiği gibi, davacının talep sonucunu değiştirebilmesi ancak karşı tarafın rızası veya ıslah yolu ile mümkün olabilecektir. 1 Ekimden sonra iddia ve savunmanın değiştirilmesi HMK'ya tabi olacağından, talep sonucunun değiştirilmesi için davalının açık rızası gereklidir.(HMK.m.141) Karşı taraf açıkça muvafakat vermezse, bu durumda davacı ıslah yoluna başvurarak talep sonucunu değiştirebilir. "

Davacı talep sonucunu mu değiştiriyor burada acaba? Kısmen fazlaya ilişkin haklarını saklı tutarak açtığı davada, dava türünün belirsiz alacak olarak nitelendirilmesi talep sonucunu değiştirmek değildir bence.

Belirsiz alacak da; şimdilik bir değer üzerinden ileride oluşacak gerçek değerin ıslahsız talep edilmesi hali. Talep sonucumu değiştirmiyorum ki ben. VakIaları değiştirmiyorum. Niteleme yapıyorum.

Bu dava türü nitelemesi ıslah gerektirmez kanaatindeyim.

Saygılarımla,