Mesajı Okuyun
Old 01-10-2009, 19:41   #19
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
2219 sayılı HUSUSİ HASTANELER KANUNU
MADDE 12 - Hususî hastaneler, almağa mezun oldukları hastalar için bu hastaların istedikleri hekimleri davete ve tedavinin bu hekimler tarafından yapılmasını kabule mecburdurlar.
7 no lu mesajımda da belirttiğim üzere uygulamada geçerli olan durum: hasta doktora gidiyor; doktor, anlaşmalı olduğu hastanenin ameliyathanesini kullanıyor. (Hatta o hastanenin bir de tetkik ve tahliller için laboratuarı oluyor tahliller için de özellikle oraya gönderiyorlar). Yani uygulamada özel hastaneyi seçen doktor oluyor, hasta değil. Dolayısıyla hastanenin, hastanın seçtiği doktoru kabul etmesi değil, doktorun seçtiği hastanede ameliyat olunması söz konusu (diye düşünüyorum). Sayın Av. Ömeroğlu nun da sorduğu vakıada durum bu ise uygulanacak maddenin bu madde ile alakası olmadığı kanaatindeyim.

Üstad Dikici nin eklediği karardaki de uygulamada karşılaşılan 2.durumdur (ki aslında yukarıdaki durumun tersten oluşması söz konusu):
Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
davacının davalı hastaneye ameliyat olmak için yattığı, geçici de olsa; belliolayın ( ameliyatın ) yürütülmesi amacıyla davalı doktoru hastanenin çağırdığı,
yani burada da Özel hastane ile doktor arasında hukuki bir ilişki, sözleşme (yazılı olması gerekmiyor) söz konusu. Yani, yine hastanın istediği doktor getirtilmesi değil; hastanenin doktor(unu) istemesi söz konusudur.

Böylece Sayın Konyalı’nın
Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
1- Hasta dışarıdan doktorunu seçer, hastaneye hangi doktoru istediğini söyler.
Bu durumda hastanenin sorumlu tutulması adalete aykırı olur. Doktor hastane için çalışmamaktadır

tespitine (Hastanenin herhangi bir kusuru olmaması halinde) katılıyorum. Tabii ki hastane, doktorun kişisel kusuruyla hastaya ameliyatta zarar vermesinden maada; ameliyat sonrası dönemde hastanın hastanede yatması sürecindeki TIBBİ değerlendirmenin de yapılması kaydıyla.
Burada Sayın Konyalı’nın
Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Hasta ile doktor arasında bir sözleşme yapılmışsa (ameliyat)
Hasta ile hastane arasında ikinci bir sözleşme yapılmışsa (yatak, yemek vs)

değerlendirmesine uygulamada hastane ile doktorun arasındaki sözleşme de eklenmekte (diye düşünüyorum)

ve;
Alıntı:
Yazan Av.Ömeroğlu
Doktoru sayın Konyalı'nın yaptığı ayrım doğrultusunda hasta seçiyor,hastane değil.
durumuna da hiç rastlamadım. Çünkü buradan benim anladığım: hasta doktora gidiyor ve ameliyat olması gerektiğine karar veriliyor, sonra hasta gidip istediği özel bir hastane ile görüşüyor ve özel hastane ile kendisini, doktorunun ameliyat etmesi yönünde sözleşme yapıyor ve o doktor da (hiç tanımadığı ve daha önce çalışmadığı ameliyat personeli ile birlikte) hastayı ameliyat ediyor
11 no lu mesajımda eklediğim kararda:
Alıntı:
Yazan Hades
Hastanenin,diğer davalı tarafından davacıya yapılan cerrahi müdahale için kendi ameliyathanesini tahsis ettiğinin ve davacının ameliyattan dolayı iki gün süreyle orada kaldığının kendi kabulünde olmasına göre
denmekte ve sonra
Alıntı:
Yazan Hades
cerrahi müdahaleden önce, müdahale sırasında ve sonrasında, böyle bir müdahale yönünden alınması gereken önlemler, hazırlıklar, yapılacak işlemler, müdahale sırasında ve sonrasında uyulması ve uygulanması gereken tıbbi kural ve ilkeler çerçevesinde

denmektedir. Burada zannımca Yargıtay (mahkeme dosyasındaki açıklama ve deliller önemlidir ve anılmamıştır) 7 no lu mesajımda açıkladığım durumdan dolayı Hastaneyi sorumlu tutmakta; yani hastane ile doktorun hukuki ilişkisi olduğu kanaatindeyim. Değilse Sayın Konyalı nın izah ettiği Kanun maddesi gibi bir durum ve doktorla hastanenin (hasta isteminden başkaca) hiçbir ilişkisi olmaması durumunda böyle bir karar da verilmeyeceğini düşünüyorum.

Neticeten ben Yargıtayın kanun maddesini değiştirmediği ve/veya
Alıntı:
Yazan avferidun
tazminat hukuku giderek kira hukuku veya iş hukuku gibi güçsüz lehine mi yorumlarla boğulacak?

gibi bir durumun da olmadığı kanaatindeyim. Yani konu bana göre ne karmaşık ve ne de hukuka aykırı kararların verildiği bir durum var.

Saygılarımla…