Mesajı Okuyun
Old 15-08-2009, 13:35   #12
iussy

Merhabalar,

Elimde bir sözleşme var ancak bu sözleşme nedeniyle asıl işveren-alt işveren ilişkisinin kurulması için gerekli nitelikler doğuyor mu emin olamıyorum. Bu konuda yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Sorum şu;

Müvekkil şirket, x şirketi ile tanıtıma ilişkin bir sözleşme imzalıyor. Bu sözleşmede, müvekkil şirketin elemanlarının tanıtım işini marketlerde ve alışveriş merkezlerinde yapacağı düzenlenmiş ve bundan yola çıkarak "işin x şirketinin işyerinde yapılmıyor olması nedeni ile asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulamayacağı" şeklinde bir düzenleme getirilmiştir.

İş Kanunu'nun 2/6 maddesinde de, okuduğum Yargıtay kararlarında da, bu ilişkinin kurulduğunun kabul edildiği durumlar, hep asıl işverenin işyerinde verilen hizmetlere yönelik. Ancak somut olayda, asıl işverenin (x şirketinin) işyeri değil ancak x şirketi tarafından tespit edilen marketler ve alışveriş merkezleri söz konusu.

Bu durumda, müvekkil şirketin elemanlarının maaşlarını, primlerini, yönetici konumunda olan elemanların benzin vs. giderlerini x şirketi karşılıyor ve x şirketinin talimatları nedeni ile müvekkil şirket elemanları market ve alışveriş merkezlerinde çalışıyorsa, market ve alışveriş merkezleri işyeri sayılır mı ve asıl işveren-alt işveren ilişkisinin kurulduğundan bahsedilebilmesi mümkün müdür? Bu konuda Yargıtay kararı mevcut mudur?
Şimdiden teşekkürler.
İyi çalışmalar.