Mesajı Okuyun
Old 17-10-2011, 12:09   #24
mylassos

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
50 kuruşu Suat Bey bulmadı,ayrıca nasıl 50 kuruşa ulaşıldı da yorumlar 50 kuruşa faiz işletmeye kadar gitti pes

Sayın Meslektaşım;

Suat Bey evet 50 kuruşu söylemedi ben söyledim, ancak Suat Bey açık olarak söylemese de TL'den 6 sıfır atıldığını belirterek dolaylı olarak bunu söyledi.
Sanırım halen 1993'teki 500.000 TL'nin günümüzde 500 TL'ye eşit olduğu kanaatindesiniz. Bu kanaatinize delil olarak da altın fiyatını göstermişsiniz. Bu veri sizi yanıltacaktır. Keşke ülkemizde ücret, nafaka vb.'de gösterge olarak altın veya döviz kullanılabilse ancak durum böyle değildir.

Nafaka hesabında en düşük nafakanın belirlenirken, malumunuz temel veri asgari ücrettir. Asgari ücret artışında ise temel veri ne şekilde belirlendiği anlaşılamayan enflasyon oranlarıdır ki artış oranı genelde resmi enflasyon rakamını dahi geçememektedir.

Daha önce belirttiğim üzere asgari ücret verileriyle nafaka miktarına bakmak daha sağlıklı olacaktır. Daha önce ayrıntılı bakamamıştım ancak 1993 yılı için asgari ücret eski parayla 2.497.500 TL imiş. http://www.belgenet.com/eko/asgari.html

Sonuç olarak inanılması her ne kadar güç olsa da olayımızdaki aylık nafaka miktarı günümüz parasıyla 0,50 TL=50 Kuruş'tur. Daha açık söylemek gerekirse, TL'den 6 sıfır atılmış, tutarlar-fiyatlar 1.000.000(bir milyon)'a bölünerek yeni paraya dönüştürülmüştür. Dolayısıyla olayımızda eski parayla 500.000 TL olan aylık nafaka tutarını ister 1.000.000'a bölün ister 6 sıfır atın ulaşacağınız rakam 0,50 TL=50 Kuruş olacaktır.

Saygılar...