Mesajı Okuyun
Old 26-11-2010, 13:49   #19
iyakupoglu

Alıntı:
Yazan turanuzun
Sayın deneyimli meslektaşlarım yanlış biliyorsam lütfen beni de bildilendiriniz;
Bildiğim kadarıyla süre tutum dilekçesi verilmesi temyiz etmeye yeterlidir. Süre tutum dilekçesi verilmesiyle karar temyiz olmakla birlikte gerekçeli hükmün tebliğinden sonra gerkçeli temyiz dilekçesini verilmemiş dahi olsa temyiz gerçekleşir. Fakat yargıtay gerekçeli temyiz sebepleri olmayan bir itirazı ne kadar dikkate alır tartışılan bir konudur.

Gerekçeli temyiz dilekçesinin verilmesinde; karar duruşmada tefhim olunursa zaman aşımı tefhim tarihinden başlamakta olup, gıyabında verilmiş ise tebliğ ile süre işlemeye başlamaktadır. Busüreler süre tutum dilekçesi ile eş değer olarak ele alınıyor sanıyorum.

"Hukuk davalarında süre tutum" başlıklı bir diğer forumda da detaylı olarak tartışıldığı üzere, ceza ve iş mahkemeleri gibi temyiz süresinin tefhimle başladığı yargılamalar dışında süre tutum kavramının uygulanabilirliği yok. Zaten kavram da açıkça yasada düzenlenmiş olmayıp yerleşik uygulamalara dayalı. Buna göre, tefhimden itibaren süre tutum dilekçesi verilip gerekçeli karar tebliğ edildikten sonra da ek beyan şeklinde temyiz gerekçelerinin bildirilmesi mevcut uygulamadaki en sık başvurulan yoldur. Süre tutum dilekçesinin temyiz dilekçesinden farkı bulunmayıp tek esprisi gerekçeleri kararın tebliğinden sonra belirtilmek kaydıyla yasal süre içerisinde temyiz hakkını kullanmış olmaktır. Yukarıda bahsettiğim forum sizin için de aydınlatıcı olacaktır. Kolaylık dileklerimle,