Mesajı Okuyun
Old 27-09-2011, 17:03   #1
avmhy

Varsayılan Manevİ Tazmİnat Talebİnİ Azaltma - Islah - 4. Hukuk Daİresİ

Bir müvekkil şirketin aracının karıştığı yaralamalı trafik kazası dosyasında 2003 yılından bu yana takip etmekteyiz.

aracın çarptığı yaya 2004 yılında dava açtı.
ilk talebi 55000 manevi tazminat, 5000tl maddi tazminat idi.

2010 yılında dosyaya gelen son aktüerya hesabına mütakiben davacı vekili davasını ıslah etti meselede burada başladı

manevi tazminatın o kadar çıkmayacağını en nihayetinde anlayan davalı vekili ekstra harç ödememek için manevi tazminat talebimi 10000 lira olarak daraltıyorum diye beyanda bulundu maddi tazminatıda aktüerya hesabına uygun hale getirdi.

dava devam ederken bu daraltmanın o kısım için feragatten başka bir şey olmadığını. feragat edilen kısım için davanın o kısmın reddi gibi değerlendirilip asgari ücret tarifesi 10/2 ye göre lehimize vekalet ücretine hükmedilmesi gerektiğini beyan ettik.manevi tazminat istemi yerleşik uygulamaya göre arttırılamaz ama talep elbetteki azaltılabilir buna feragat denir ve feragat edilen kısım için vekalet ücretine hükmedilmelidir.

ama ne varki yerel mahkeme davacı tarafın beyanını aynen hükmüne geçirerek manevi tazminat talebinin 55000den 10000ne indirilmesi durumunda lehimize vekalet ücreti hükmetmeye lüzum görmedi.diğer yandan davacı yararına manevi tazminat kısmı için ayrı vekalet ücreti verdi.

şahsi kanaatim 10000 lik dğerlendirmeyi yaparken olay yılını ve kusur oranı olan 4/8 ide dikkate almalıydı. ama almadı kendi takdiridir der geçeriz ama 55000den 10000 bine inen manevi tazminat talebi ile ilgili tarafımıza vekalet ücretine hükmetmemesi usule dair tüm bilgilere aykırı.

kararı temyiz ettik . duruşmalı olarak görüldü. ama sonuç değişmedi. temmuz ayındaki duruşmaya müteakip yargıtay 4. hukuk dairesi kararı onadı. karar bu günlerde elime geçti. karar düzeltme isteyeceğim.

şimdi arkadaşlar buraya kadar anlattıklarıma dair düşündüklerimde bir hata var mı? yeniden tanzim edilen, üyeleri değişen 4 hukuk dairesi yeni bir içtihat mı kuruyor?

manevi tazminat davalarımızda istediğimiz zaman ıslahla talebimizi azaltıp red edilmesi olası kısım için vekalet ücreti ödemeyecekmiyiz hatta belki bakarsınız yakında ıslahla manevi tazminat talepleri arttırılabilir bile.

fikirlerinizi bekliyorum.

hepinize çalışmalarınızda başarılar dilerim.