Mesajı Okuyun
Old 17-08-2012, 09:14   #1
Konuk

Varsayılan Babanın kredi Kart Borçlanması Nasıl Önlenir?Aile Üyelerinin Sorumluluğu Var Mıdır?Boşanan Eşin Velayet Hakkının İçeriği?

benim iki farklı sorunum var. Belki direkt Kahdemin konusu içine girmiyor ama bir kadın olarak yardıma ihtiyacım var .Cevaplarsanız çok sevinirim. bunlarla ilgili bulunduğum ilçede görev yapan avukatlara danışmakla beraber yolm gösteren bir cevap alamadım.
1. sorunum: Annem ev hanımıdır. Emekli memur olan babam sürekli banka kredisi ve kredi kartları ile çok farklı bankalara borç yapar.(İlçemiz dışındaki bankalarda dahil) Borçlarını ödeyemez hale geldiğinde bir şekilde bize borçları olduğunu fark ettirir ( cep telefonundan yaptığı konuşmalar ve cebine gelen mesajları görmemizi sağlayarak) ve ödeyip borçlarını kapatırız.kardeşim de ben de çalışıyoruz. ve üzerimizde evimiz arabamız falan var. ama artık bu borçları ödemek istemiyoruz. çünkü parayı nereye kime harcadığını bilmiyoruz. Evde huzursuzluk çıkmasına neden oluyor onun borçları. Biz bankadan içeri adım atamamasını sağlamak için ne yapabiliriz? Ailenin dirliğini düzenini bozuyor gibi bir maddeyle annemi vasi tayin ettirsek mevcut borçları için durum ne olur? Onun borçları yüzünden biz çocuklarının mal varlıklarına, maaşına -kefil falan olmadığımız halde- haciz gelir mi? Bir de ben boşandıdğım için onlarla beraber oturuyorum borçlar beni nasıl etkiler?

2. sorunum : Ben eşimden ayrıldıktan sonra bir ev aldım. Vesayeti bende olan bir çocuğumuz var. Eski eşim evli ve çocuğum zaman zaman babasına gittiğinde annenin evinde biz oturalım falan diyormuş yeni eşi. hani ölsem kalsam çocuğun vesayeti babasına geçecek ya, geçip oturacaklar benim evde . Ya da çocuk reşit olana kadar benden çocuğuma kalan malları alıp satma banka hesaplarını kullanma yetkisine sahip olacak ya, bunun önüne geçmek benden çocuğuma kalan taşınır taşınmaz hiçbir mal varlığının babasının idaresinde olmaması çocuğum reşit olana kadar mal varlığımı kardeşimin ve annemin idaresine bırakmak gibi bir imkanım var mı, yok mu bunu öğrenmek istiyorum. Ölümlü dünya ne olur ne olmaz ilerde çocuğumun mağdur olmasını istemiyorum. Çünkü kızımın babası benim babamdan daha beter borç yapıyor. Eline geçeni düşüncesizce harcıyor,ben ölsem falan çocuğumu mağdur eder . Noterden falan vasiyet hazırlatmak istediğim sonucu elde etmemi sağlar mı? O adam benden çocuğuma kalan hiçbir şeyi kullanma elde etme hakkına sahip olmasın. Lütfen bana yol gösterin. İstediğim cevap "Allah size ömür versin" gibi bir cevap değil yol gösteren bir cevap. lütfen, benim için çok önemli.