Mesajı Okuyun
Old 28-05-2009, 22:58   #19
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Saim
Sayın Ergin, bir başka link'e atıf yaptı. O linkte ise (Benim bulduğum) bankadaki paranın müşterek mülkiyete dönüştüürlmeksizin mirasçıların payı nisbetinde almaları gerektiğini iddia ediyor. Ben de o doğru olmaz diyorum... Olay budur. Sizin neyi amaçladığınızı anlayamadım.

Çözüm yolunu bilmeyen meslektaşlarımızın konuyu okuduklarında bir sonuca ulaşabilmelerini sağlamayı amaçlıyorum.

Yukarıda 3 no.lu mesajda şöyle demişsiniz:

Alıntı:
Yazan Saim
Terekeye temsilci atansa bile tereke temsilcisi bankadaki parayı çekip sizlere dağıtamaz. Miras kül halindedir, bir bütündür. Mirasçılar arasında rızai taksim (paylaşım) mümkün olmazsa eğer ortaklığı gidermek için "Ortaklığın giderilmesi davası" açmanız gerekir.

7 no.lu mesajda da özetle "Elbirliği Ortaklığının giderilmesi ve bu suretle iştirak halindeki mülkiyetten, müşterek mülkiyete dönüştürmek şarttır." demişsiniz:

Alıntı:
Yazan Saim
Ben vereyim linki:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5973

Ben sizin görüşünüze katılmıyorum. Miras bir bütündür. Bankadaki paranın paylaştırılabilir olması bu kuralın değişmesi için sebep teşkil etmez. Elbirliği Ortaklığının giderilmesi ve bu suretle iştirak halindeki mülkiyetten, müşterek mülkiyete dönüştürmek şarttır.

Yargıtay kararalrındaki zigzag, hukuk kurallarının yanlış uygulanmasına neden olmamalıdır.

9 no.lu mesajda da "ortaklığın sonlandırılmasından" (giderilmesinden) sözediyorsunuz:

Alıntı:
Yazan Saim
Ne ilgisi var? Miras "tereke" ortaklığı sonlandırılacaktır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ght=bankan%FDn adresindeki forumda 13 no.lu mesajınızda da ortaklığın giderilmesi davası açılması gerektiğinden sözediyorsunuz:

Alıntı:
Yazan Saim
Bankaya bizzat gelemeyecek olanlardan "parayı çekebilmenize ilişkin yetki içeren" vekaletname almanız gerekir. veyahut sadece müvekkiliniz için işlem yapabilmenizi teminen ortaklığın giderilmesi davası açmanız gerekir.

Ben ortaklığın giderilmesi davasına gerek yoktur diyorum. MK 644 uyarınca iştirak halindeki mülkiyettin müşterek mülkiyete dönüştürülmesinin istenmesi yeterlidir.