Mesajı Okuyun
Old 08-05-2010, 08:28   #12
ERCÜMENT AŞKIN

Varsayılan Uyap Sorgulama Neden Avukatlara AÇilmiyor

Bilindiği üzere UYAP sistemi büyük kolaylıklar getirdiği gibi, bunun yanında personel yetersizliği ve fiziki imkansızlıklar nedeniyle bir çok sorunuda beraberinde getirdi. İcra Müdürü olarak kendi koşullarımızdan örnek vermek gerekirse bunların hepsi sizlercede malum; Araç haczi, Tapu, SGK, Nüfus, Mernis vs sorgulamalarla icra dairelererindeki iş yükü 5 katına çıktı. Bu işler verilirken personel sayısında bir arttırmaya gidilmedi. Trafik rahatladı, bir sürü trafik polisi ofisten karayollarına çıktı, Tapu Rahatladı bir çok yerde tapu daireleri birleşti, Nüfus, Maliye vs. rahatladı ancak icra daireleri bunun tam aksine dahada iş yoğunluğu arttırılmış hale getirildi. Yukarda sayılan işlerin tek elden bir merkezden yürütülmesinde bence bir sakınca yok ancak düşünün yukarıda saydığımız işleri tek tek icra Müdürleri yapıyor. Yani icra Müdürleri 5 kişilik çalışıyor. Buda icra dairelerini içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Düşünün bir dosyanın muamelesi uyap düzgün ve kesintisiz çalışırsa 5 dakika. Benim önerim şu. UYAP SORGU EKRANLARININ AVUKATLARA AÇILMASI. İcra Dairelerindeki yığılmanın başka bir çözümü yok. Bir avukat araç tapu, mernis, sgk sorulamalarını kendisi bürosundan çalışanları tarafından yaptığı takdirde sadece haciz talepleri icra dairelerine gelecek, borçlunun aracı, tapusu yok boşu boşuna talep açmaya gerek kalmaz, buda icra daireleindeki yığılmayı kalabalığı keşmekeşliği önleyecek kanaatindeyim. Barolar neden bu yönde çalışma yapmazlar. Adalet Bakanlığı ile neden bu konularda iletişime geçmezler. Geçtilersede nasıl bir sonuç alındı merak ediyorum. Kulağıma gelen bir kaç söylentiye göre UYAP sorgulamalarının avukatlara açılmamasının nedeni tapu kayıtlarının herkesin eline düşmesi korkusu. Benim bildiğim kadarı ile tapu kayıtları herkese alenidir, yasada öyle olduğunu biliyorum değişmedi ise. Zaten avukat elektronik imzası ile sadece kendi dosyasındaki borçlunun sorgulamasını yapabilecek, önüne gelen kişinin sorgulamasını yapamayacak. Baroların bu yönde bir çalışma yaparak hem kendi birliğine üye meslektaşları olan siz sayın avukatları, hemde biz icra daireleri çalışanlarını kurtaracaklardır. Görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımı sunarım.