Mesajı Okuyun
Old 17-09-2007, 10:07   #43
ÇAĞLA

Avukatlık sınavının yapılmasının sebebi meslekte kaliteyi ve verimi artırmak OLMALI!Fakat ülkemizde bu sınavın yapılış sebebi tabiki de eleme yapabilmektir.Hukuk fakültesini bitirip;"hiç olmazsa avukat olarak mesleki hayatımı sürdürürebilirim..."düşüncesi ile bu mesleği seçenleri düşününce evet bu sınav gelmeli diyorum.Eğer gerçekten adaletli ve gerçek kaliteyi ölçebilen bir sınav olacaksa(ki bu ülkemiz de nası olucak bilemiyorum) yine cevabım bu sınavın gelmesinden yana.
Fakat şöyleki ülkemizde bu sınavın getirilme amacı (bence) sadece eleme yapabilmektir.Ve mesleki kalitenin düşünüldüğünü de hiç sanmıyorum(!)Hal böyle olunca eğitim sisteminin çarpıklıkları gözümün önüne geliyor.Eleme amaçlı yapılan diğer sınavlarımızı düşünüyorum ve avukatlık sınavının gelmesi yönünde ki fikrim değişiyor.Bence mesleki hayata başlarken bireylerin sınava tutulması=mesleki kaliteyi artırmak adına oldukça güzel bir adım ve olduça mantıklı.Ama bu atılan adımın yararlı olması için; öncelikle sınavın gerçek(!)amacı elemek değil gerçekten kaliteyi artırmak olmalı.Bu gerçek(!) amaç mutlaka yapılan sınav şekline yansıyacaktır.Ve verimli bir sınav sistemi olabilecektir.Ama amaç elemek olunca yapılacak sınavın niteliği ve adaleti beni düşündürüyor.
Saygılarımla.