Mesajı Okuyun
Old 06-03-2015, 10:41   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan kursataykol
Öncelikle iyi çalışmalar arkadaşlar. Soracağım konu benzer olduğu için tekrar başlık açmak istemedim.
Müvekkil ile kiracı arasında 1 senelik kira sözleşmesi yapılmış. Kiracı 4 ay kira ödemeyince icra takibi yaptık ve ödeme emri borçluya tebliğ edileli yaklaşık 1 buçuk ay oldu yani takip kesinleşti. Tahliye davası açacağız. Ancak arada noter onaylı olmayan yazılı bir kira sözleşmesi var. Bu bilgiler ışığında;
1-) Dava Sulh Hukuk MAhkemesinde mi açılacak İcra Mahkemesinde mi?
2-) Kira bedelleri hakkında icra takibi yapmışken açacağımız davada kira bedellerinin tahsilini istemeli miyiz?
3-) Örneklerde hep dava öncesinde ihtarname gönderildiğini gördüm. İhtarname göndermeden davayı açmamız halinde herhangi bir sıkıntı olur mu?
İlginiz için şimdiden teşekkür eder, tekrar iyi çalışmalar dilerim.

Hangi takip yolunu seçtiğinizi yazmamışsınız. Tahliye talepli(Örnek-13) icra takibi yaptığınızı varsayarak cevaplıyorum.

1- İki mahkemeden birisini tercih edebilirsiniz. Birçok başlık altında yazdığım gibi, dar yetkili icra mahkemesinde "temerrüd nedeniyle tahliye davası" açmanız halinde 1 veya 2 duruşmada tahliye kararı almak mümkün.

2- Kira bedellerini isteyemezsiniz. İstemenizin bir anlamı da yok. Takibiniz zaten kesinleşmiş. Şu anda hacze gidip, alacağı tahsil etme imkanınız var.

3- Kira borcu ödenmezse, alacaklı-kiralayanın seçimlik hakkı bulunmaktadır. Ya ihtarname ile ya da icra takibi yaparak kiracıyı temerrüde düşürmek zorundadır. İkisinden birisini seçme hakkı bulunmaktadır. İkisinde de 30 günlük süre vermeli ve tahliye iradesini ulaştırmalıdır. Siz icra takibini seçmişsiniz.