Mesajı Okuyun
Old 12-09-2007, 16:28   #14
av_sibelll

Karar

Önce bu konuya MK açısından bakmak gerek. taraflar henüz boşanmamışlardır. Boşanma ancak boşanma kararının kesinleşmesiyle birlikte hüküm doğurur. Yargıtayın vereceği karara göre boşanma kararı ya kesinleşecek veya kesinleşmeyecektir. Taraflar arasında evlilik birliği devam ettiği için tarafların birbirlerine karşı yükümlülüklerinin de devam etmesi gerektiği kanısındayım. Müvekkilinizin eşi , boşanmaya karar verilmeden başka biriyle birlikte olduğu için sadakat yükümlülğüğe aykırı davranmış ve müvekkilinizin kişilik haklarına saldırı da bulunmuştur. Manevi tazminat istenebilir ancak müvekkiliniz anladığım kadarıyla boşanma davasında kusurlu. Manevi tazminat isteyebilmek için kusurlu olmamak veya daha az kusurlu olmak gerekiyor. Eğer müvekkilinizin kusurunun daha az olduğunu düşünüyosanız ve dava sırasında daha önceden talep etmediyseniz manevi tazminatı ayrı bir dava ile isteyebilirsiniz diye düşünüyorum. bu konuda bir yargıtay kararında rastlayamadım.
BK açısından baktığımızda ise ortada manevi bir zarar vardır.Ancak uygulama alanı bakımından özel bir kanun varken genel kanun olan borçlar kanuna gitmek bana garip geliyo. Zaten durum MK. da açıkça yer almış. Bu yüzden BK. nın uygulama alanının olmadığı düşüncesindeyim.Saygılar