Mesajı Okuyun
Old 29-06-2010, 09:45   #6
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan AV.MAHİROĞLU
sayın can doğanel,
mevcut olayda çözüm arayışları tamamen hukuk içerisinde kalıp, müvekkil lehine hukukça tanınan bir imkanın olup olmadığı araştırılmaktadır. hukukça tanınan bir imkan varsa bu imkanı araştrımak ve kullanmak meslek etiğine aykırılık oluşturmaz. meslek etiğine aykırılık hukukun dışına çıkıldığı anda başlar. ayrıca mevcut soruda sizlere hukuki bir yöntem olup olmadığı sorulmuştu. meslek etiği açısından değerlendirmeniz kanımca yanlış olmuştur.
Sn. AV.MAHİROĞLU,
Sizin etik anlayışınızı değerlendirmek gibi bir kastımın bulunmadığını konuyu okuyan herkes anlayacaktır. Böyle bir yol aradığınızı iddia etmem mümkün değildir. Hiçbir meslektaşıma mesnetsiz isnatta bulunmam. Zaten mesajımda da -müvekkiliniz hukuk içerisinde bir çözüm arıyorsa- diyerek, müvekkilinizin niyetine bir gönderme yapmıştım.
Burada sorun müvekkillerin bu gibi durumlarda mirasçıdan mal kaçırma niyetlerini açıkça anlatarak bizlerden bu konuda yardım istemeleridir. Hemen her Avukat'a danışmak üzere böyle biri gelmiştir/gelecektir. Aradıkları kanunun koruduğu bir haktan (saklı pay) bir diğerini mahrum bırakmanın yoludur. Bunun yolu vardır. Ancak neticesi haksızlık oluşturmaktadır. Mesajımda da hukuk içinde kalınırsa bir çözümün bulunmadığını belirterek bunun dışındaki yolların hukuk dışı olacağını anlatmaya çalışmıştım.