Mesajı Okuyun
Old 01-07-2002, 11:18   #18
Av.M.Aydın Bilen

Sayın Tikici,
Ulaştığınız sonuca ben de katılıyorum.Ancak gerekçelerimiz farklı.
En önemli fark ise hamilin sorumlulara müracaat süresi sorunu konusundadır.

Siz,çek görüldüğünde ödenir (bunda tabi ki hemfikiriz) demekle birlikte ,süreyi BK'a da atıf yaparak ibrazdan itibaren başlatıyorsunuz.Benim düşünceme göre ise,daha önce yazmış olduğum 12.Hukuk Dairesi'nin kararını eleştirmekle birlikte zorunlu olarak süre, keşide tarihi esas alınarak ibraz müddetinin sona ermesinden itibaren başlamaktadır.Ticaret Kanunu'nda (md.708/4) bu konuda açık hüküm bulunduğundan TTK.1 ve dolayısıyla BK.uygulanmaz düşüncesindeyim.

Olaya döndüğümüzde ise;çekin geçerli olup olmadığı yönünden bir sonuca ulaşabilmek için 3167 sayılı (Çek Hamillerinin Korunması Hakkında)Yasası açısından bakılmalıdır.

Şimdi;buna göre arkadaki ciro tarihi ne olursa olsun,çek bankaya ibraz edildiğinde keşide tarihini taşıyorsa banka çekin arkasına karşılıksızdır kaşesini basacaktır.Bu şeklide çekin unsurları tamam olduğundan keşideci açısından karşılıksız çek keşide etme suçu da oluşacaktır.

Ceza hukuku açısından geçerli bir çeki ,ticari hukuk açısından geçersiz saymak bir çelişki oluşturacaktır.Mefhum-u muhalifinden çelişki olmaması için dahi ticari hukuk açısından da çeki geçerli saymak icabedecektir.Dolayısıyla bu şekildeki bir yorum ;TK.708/4 md.de belirtilen "Yukarıda yazılı müddetler,çekde keşide günü olarak gösterilen tarihten itibaren işlemeye başlar" şeklindeki düzenlemeyle ve "çek görüldüğünde ödenir" kuralıyla da uyumludur.

Sonuç olarak;ciro tarihi ne olursa olsun çek geçerli olacak,bonolar için verilen yargıtay kararı çekin özelliği gereği olaya uyumlu olmadığından uygulanamayacaktır.

Ciro ve lehdar açısından bakıldığında;ciro,ibraz müddetinin sonuna kadar,bu ibraz yapılmadığı sürece geçerlidir.
Örnek verecek olursak 2005 keşide tarihli çeki,lehdar bugünkü tarihle ciro etse bile 2005 yılında ibraz müddeti başlayacağı için o tarihten itibaren sorumlu olacaktır.

Özetle,ben de farklı gerekçelerle de olsa sizinle aynı fikri taşıyorum.Çek de ciro da geçerlidir düşüncesindeyim.

Selam ve saygılarımla...

Av.M.Aydın Bilen