Mesajı Okuyun
Old 24-06-2002, 18:01   #15
Av.M.Aydın Bilen

Sayın Dostum,
Benim de ilk yazdığım cevaplara geri dönersek
Alıntı:
İbraz müddeti de keşide tarihinden itibaren 10 gün,1 ay v.s olduğuna göre hamil hem zamanaşımına uğramış olan alacağı dondurmuş olacak hem de isterse ibraz ettiği için çeki istediği zaman icraya verebilecektir.
Alıntı:
Sizce hukukun bir kimseye böylesine çelişik bir hak tanıması mümkün müdür?

Pek de farklı şeyleri söylemediğimiz ortadadır.Sadece ben uygulamada yargıtay kararlarının bu yönde olduğunu vurgulayarak eleştirdim.Bana göre de yanlış olduğunu belirttim zaten.Ancak siz de takdir edersiniz ki; eleştiri farklı,mevcut durumu da belirtmek farklıdır.

Bahsettiğim yargıtay kararını da buldum.

KEŞİDE TARİHİNDEN EVVEL MUHATAP BANKAYA İBRAZ EDİLMİŞ OLAN BİR ÇEK BAKIMINDAN ZAMANAŞIMI SÜRESİ, ÇEK ÜZERİNDE YAZILI KEŞİDE TARİHİNE GÖRE HESAP EDİLECEK İBRAZ SÜRESİNİN BİTİMİNDEN İTİBAREN İŞLEMEYE BAŞLAR.(Y.12.HD.1997/2899 E.-1997/3661 K.25.3.1997)
(Karar bu şekilde verildiğine göre demek ki Yargıtay olaya TTK.1.maddenin uygulanamayacığını dolayısıyla BK.da uygulanamayacağını,Ticaret Kanunu'nda bu konuda yeterli düzenleme olduğunu kabul ediyor.)

Daha önceki mesajımda Sn.hocamız Poroy'dan alıntı yaparak da belirttim.Üstelik, hakim doktrin de keşide tarihini esas alıyor şeklinde.Kitapta Sn.Domaniç'in kitabına da atıf var ancak elimde bulunmadığı için Sn.Domaniç hocamızın görüşünü bilemiyorum.

Daha halen sizin ilk mesajınızda belirttiğiniz olaya gelemediğimize göre hamur hala su istiyor

Selam ve saygılarımla...
Av.M.Aydın Bilen