Mesajı Okuyun
Old 08-05-2014, 22:15   #19
Av.İlker DOLGUN

Alıntı:
Yazan Av. Levent Emre ÇİÇEK
Benim de başıma geldi. 11.07.2013 tarihinde ceza yemişim, ceza bana 18.04.2014 tarihinde tebliğ edildi.TRAFİK PARA CEZALARININ TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK ESAS VE USULLER İLE KULLANILACAK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK'in ilgili hükümleri uyarınca 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerekeceği belirtilmiş olduğundan,bu yönetmeliğe dayanarak itiraz etsem olumlu bir sonuç alır mıyım?

(Sorunuzun cevabı bu konu içinde yukarıda 9 no' lu mesajda yer alıyor, tekrar paylaşıyorum.)

5326 sayılı Kabahatler Kanununun 20. maddesinin 2. fıkrasına eklenen "idari para cezası tutanağının fiilin işlendiği tarihi takip eden takvim yılının son günü bitimine kadar tebliğ edilebileceği" hükmüne uygun olarak Ptt görevlilerine teslim edilerek "takvim yılı içerisinde" tebligat işlemlerine başlandığı, Yargıtay 7. Ceza Dairesinin 29.04.2013 tarih ve 2012/31671 E. - 2013/10142 K. sayılı ilamında açıkça belirtildiği gibi idari para cezalarının tebligat işlemlerine belli bir iş günü içerisinde başlanmasına ilişkin hükmün, idari işlemlerin sürüncemede kalmasını önlemek amacıyla idareye yönelik getirilmiş bir düzenleme olduğu, süresinde tebligat işlemlerine başlanmamış olmasının idari karar tutanağını geçersiz kılmayacağı, böylelikle verilen idari para cezasında işlemi sakatlayacak düzeyde usul ve yasaya aykırı herhangi bir durumun bulunmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle muterizin, itirazının REDDİNE dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda kesin olmak üzere karar verildi.