Mesajı Okuyun
Old 28-11-2013, 16:52   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan HaticeBilgici
Öncelikle iyi çalışmalar diliyor ve tecrübeli meslektaşlarımdan bilgilerini esirgememelerini temenni ediyorum...
Açmış olduğumuz bir işe iade davasında 4 ayı doldurmuş olmamıza rağmen henüz karar verilmedi. Malumunuz olduğu üzere dava sonuçlansa dahi kesinleşmesini bekleyeceğiz. Benim merak ettiğim konu; dava devam ederken mahkemeden işçinin tedbiren işe iadesini talep edip edemeyeceğimizdir. Okuduğum bir makalede (https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...HGgf_1ZEn2VE-w) bunun mümkün olabileceğini anladım. Ancak uygulamada benzer bir karar alan meslektaşım var mıdır merak etmekteyim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sayın fountain'in yanıtına ve verdiğiniz linkteki makaledeki görüşlere katılmıyorum. Şu soracağım soruya yanıt verirseniz, siz de katılmayacaksınız.

Diyelim ki, mahkeme tedbiren "işe iadeye" karar verdi. Davalı işveren, buna rağmen işçiyi işe başlatmadı. Bu durumda ne yapacaksınız?

Makale yazarına göre,

Alıntı:
Davalı işveren ihtiyatî tedbire
uymazsa, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu m. 398’e göre tedbire
muhalefetten dolayı cezalandırılabileceği gibi, alacaklının temerrüdüne de düşmüş
sayılabilecek

Tedbire muhalefetin cezası bir aydan altı aya kadar disiplin hapsi cezasıdır. Diyelim ki işveren, bunu göze aldı ve işe başlatmadı. Başka yaptırım var mı?

Yazara göre var:

Alıntı:
ve çalışmadığı hâlde işçinin ücretini ödemek zorunda kalabilecektir.

Neden ücret ödemek zorunda kalsın? Yasal dayanak nedir? Asıl davada bile böyle bir karar veremezken(4+4 ay), tedbire muhalefet durumunda kim? hangi gerekçe ile örneğin 2 yıl sürecek bir davada verilmiş tedbir kararına uymamaktan dolayı, işvereni maaş ödemeye zorlayacaktır?

Siz ne dersiniz, peki?