Mesajı Okuyun
Old 25-12-2012, 17:17   #4
Admin

Yönetmelik hükmünün TPE'ye uygulanıp uygulanmayacağı bir yana, her halükarda TPE'nin hukuk hizmet sınıfını marka tesciline konu etmesini ben makul karşılıyorum.

Hukuk hizmet sınıfı denilince, ilk akla gelen avukatlık hizmetleri olabilir ancak konu bununla sınırlı değil. Avukatlık hizmeti dışında daha pekçok hizmet hukuk hizmetleri sınıfı kapsamına içine girebilir ve ticaret konusu olabilir. Örnek vermek gerekirse, içtihat programlarının satışı, hukukla ilgili ticari internet sitelerinin kuruluşu vs. bu sınıf içinde değerlendirilebilecek hizmetler. Bu nedenle TPE'nin böyle bir sınıf tanımlaması bence normal.

Ayrıca TPE'nin bir ticari denetim kuruluşu değil, tescil kuruluşu olduğunu da hatırlamak gerekir. Bu bağlamda TPE, bir markanın hangi sınıfa ait olduğunu, sahibinin kim olduğunu ve ne zaman koruma altına alındığını kayıt altına alır, ne şekilde kullanılacağının denetimi onun görevi değildir. Örnek vermek gerekirse Av.Ali Yılmaz, " AY Hukuk" diye bir marka tescili yapabilir ama ne başvuru sahibinin mesleği ne de markanın adı tek başına bu markayı hukuk dışı hale getirmez. Bu marka ile bir içtihat programı, hukuk dergisi ya da internet sitesi kurulabilir. TPE markanın ne şekilde kullanılacağını denetlemediği için de bu konuyla ilgilenmez, markanın tescilini yapar, markanın ticari faaliyeti ve kullanım şekli TPE'nin görev alanında değildir.

Eğer Av.Ali Yılmaz bu markayı hukuk bürosu için kullanıyorsa bu kendi meslek kuralları açısından disiplin suçu oluşturur, onun muhatabı da TPE değil, avukatın barosudur.

Yapılacak birşey olup olmadığını sormuşsunuz, var: Avukatı barosuna şikayet ediniz. TPE'yi bize şikayet etmekten daha sonuç alıcı olur düşüncesindeyim.