Mesajı Okuyun
Old 28-08-2010, 13:39   #14
Admin

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Ben de elimden geldiğince gönüllü okuyucu olarak katkıda bulunacağım ancak bizim amatör olarak yapacağımız kayıtların kalitesi acaba bu dosyaya ihtiyaç duyacak arkadaşlar açısından sorun mudur? Zira maalesef hiçbirimizin evinde veya ofisinde bir stüdyo bulunmamakta...
Bu konuda profesyonel kaydın sorun olacağını hiç sanmıyorum. Görme engelli ziyaretçilerimizin ihtiyacı metni duymaktan ibaret olarak gözüküyor ve evimizdeki bilgisayara bağlı bir mikrofona metnin okunması ve bunun wav dosyası olarak kaydedilmesi bu ihtiyacın görülmesi için yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

THS Şerhine böyle bir özellik eklememiz mümkün. Kanun metinleri üyelerimiz tarafından tek tek wav dosyası olarak kaydedilirse, bunları şerh üzerindeki metinlere ekleyebilir ve tıklandığında sesin dinlenmesini sağlayabiliriz.

Benim daha çok aklıma takılan, görme engelli bir meslektaşımızın bu ses dosyasının linkine nasıl erişeceği konusundaydı ancak düşünebildiğim kadarıyla bunun bir çaresi yok. Sanıyorum biz bu ses dosyalarını internette sunmakla yetineceğiniz ve görme engelli meslektaşımızın bu dosyaları bir başkasının yardımıyla kendi bilgisayarına transfer ettikten sonra dilediği şekilde dinlemesi mümkün olacak. Benim özellikle sormak istediğim bu meslektaşlarımızın kullandığı özel bir program vs. varsa ve bu programın da teknik bir ihtiyacı varsa,bu ihtiyacı öğrenmek ve sistemi buna göre hazırlayıp hazırlayamayacağımızı düşünmekti ancak sanıyorum böyle bir program mevcut değil.