Mesajı Okuyun
Old 18-05-2010, 16:29   #16
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan caner87
peki bir soru o zaman,

herhangi bir avukatın televizyon , radyo ya da gazetede kısacası yazılı ve görsel medyada herhangi bir hukuki konu ile ilgili program yapması nedir?

Sabah kuşağı programlarında psikolog eşliğinde yorum yapması ya da anayasa değişikliği ile ilgili telefonla canlı yayın bağlantısı yapması da reklam mıdır değil midir?
İşte burada bir gereklilikten söz edilebilir. Bence bahsettiğiniz olaylar "reklam" kapsamına girmemelidir. Biliyorsunuz o tip programlarda esas amaç kamuyu bilgilendirmek, yararlandırmaktır. Yani en azından görünürdeki/gösterilen amaç odur. Tabii bazen olay içler acısı hal almaktadır. Eskiden oldukça kötü kadın programlarına avukatların, psikologların katıldığını ve ciddi ciddi yorum yaptıklarını hatırlıyorum bu tip programlar hala var mı bilmiyorum. (Mesela ben müvekkil olsam, bu tip bir kadın programına katılan avukatı tercih etmezdim. Reklamın kötüsü dedikleri bu olsa gerek...)

Dolayısıyla bir avukat bu şekilde görsel medyada hukuki bilgisine danışılmak üzere bir programa katılıyorsa, mecburen avukat olduğunu bildirmek zorundadır; bu bir gerekliliktir.

Avukatların bu tip programlara da katılamayacağını kabul edecek olur isek ileride hukuk sadece kendimize kurduğumuz kumdan kaleler içinde sakladığımız bir hazine olarak kalır. Gizli saklı bir hal alır ki bu da kamu yararı ve kamu vicdanı ile örtüşmez.

Tabii ki farklı düşünen meslektaşlarım da olabilir. Ancak benim görüşüm bu yönde.