Mesajı Okuyun
Old 03-11-2006, 17:24   #18
tugrahan

Varsayılan KeŞİdecİnİn 711/3 GereĞİnce VerdİĞİ Ödemeden Men Talİmative Takİpsİzlİk Karari

TTK 711/2 maddesi gereğince bankaya keşideci tarafından verilen ödemeden men talimatı gereğince (mahkeme kararı yok) hamilin çek ibrazı sırasında çek arkasına yazılan TTK 711/3 maddesi gereğince ödemeden men talimatı bulunduğundan çek ile ilgili her hangi bir işlem yapılamamıştır şeklinde şerh vurulmuştur. Ben ilgili çekler hakkında icra takibi yaptım. Fakat Cumhuriyet savcılığı verdiği kararında “şikayete konu çekle ilgili ibraz tarihinde ödemeden men TALİMATININ olduğu anlaşılmakla, suça konu çekle ilgili olarak 3167 sayılı yasanın 4814 sayılı yasayla değişik 16/b-2 maddesi gereğince şikayet hakkı doğmamış olduğu anlaşıldığından soruşturmaya yer olmadığına…” karar vermiştir. Bunun üzerine süresi içerisinde Ağır Ceza Mahkemesine itirazda bulundum fakat burada verilen kararda “KYO dair kararın dayandığı gerekçelere ve mevcut delil durumuna göre; delillerin değerlendirilmesinde herhangi bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından KYO dair kararın itirazının CMK 173. maddesi gereğince reddine karar vermiştir.
Şu an ne yapacağımı bilmiyorum. Karar doğru mu? Değilse ne yapabilirim…