Mesajı Okuyun
Old 13-09-2006, 18:33   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Duygu82
Sayın Meslektaşlarım,
Daha önce başıma böyle bir şey gelmediğinden karşılaşılan çekin arkasındaki banka kaşesi normal mi bilemiyorum ama bu işte bir hata olduğu kesin!
Müvekkilimiz vasıtasıyla elime geçen bir çekin arkasına baktığımda, "çekin karşılıksız bulunması nedeniyle ve ödemeden men talimatı bulunması sebebiyle..." şeklinde başlayan bir kaşe ile karşılaştım.

Ödemeden men talimatı bulunması halinde karşılıksız çek şikayetinde bulunulamayacağı düşünülürse; bu çek üzerine karşılıksız çek kaşesi de vurulmuş olduğu hususu kafamı karıştırıyor. Şeklen "karşılıksız çek şikayeti"nin koşulları oluşmuş olmakla birlikte bir yandan da ödemeden men talimatının bulunması tuhaf bir durum oluşturuyor. Görüştüğüm üç ayrı savcı da karşılıksız çek şikayetinde bulunabileceğimi söyledi. Ancak esasen hiçbirinden net bir yanıt alabilmiş değilim. Yalnızca savcılardan bir tanesi durumun bankaya sorulduğunu belirtti.
Daha önce bu tür bir çekle karşılaşmış meslektaşlarım varsa şikayetin ileriki safhalarını ve sonucunu merak ediyorum. Tecrübelerini paylaşacak meslektaşlarım varsa şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Sayın Duygu82,

TTK 711 inci maddeyi inceleyin. Tereddüt geçireceğiniz hiç bir şey yok. Sadece "keşidecinin ödemeden men talimatı gereğince" denilseydi de durum değişmezdi.Ceza davası da açılabilir, ihtiyati haciz kararı da alınabilir.Keşidecinin ancak ibraz müddeti geçtikten sonra çekten cayma hakkı bulunmaktadır.

Saygılarımla