Mesajı Okuyun
Old 09-11-2008, 13:06   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar boşanma davam devam ediyor 2 yaşındaki oğlum benim yanımda bu durumda geçici velayet bende mi oluyor?Eşimin uzaklaştırma yasağı var ve ayda 2 kez olmak üzere çocukla dörüşme günleri verilmiş.Bu günler haricinde çocukla hiç ilgilenmiyor,çocuk özlüyor ve etkilenmeye başladı.Bu görüşme kararının yatılı olmasını istemiyorum,çünkü çocuğu alıp babaannesine bırakıyor ilgilenmiyor,kendi bir bayanla birlikte ve çocuğu olmuş.Günü birlik görüşme olması için dava günümde bu isteğimi söylesem doğeu olur mu?Ortak konutda ben otıruyorum ve devir ve tescilin önlenmesi için tedbir kondu bu nedenle eşim tel ağır hakaretler ediyor ne yapmalıyım.Psikolojik şiddetinden bıktım.bunu engellemek istiyorum yol gösterirmisiniz?İyi çalışmalar

Sayın konuk,
1- Medeni Kanun'un 336. maddesinin 2.fıkrasına göre "Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hali gerçekleşmişse hakim, velayeti eşlerden birine verebilir." Bu yöndeki talebinizi mahkemeye bildirebilirsiniz.

2- Yine geçici velayet konusundaki talebinizi Medeni Kanun'un 169. maddesi uyarınca da dile getirebilirsiniz.
"Madde 169 - Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır."

3- "Uzaklaştırma kararı"ndan sözettiğiniz için, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun uyarınca bir tedbir kararı bulunduğunu anlıyorum. Bu tedbir kararında 4320 sayılı yasanın 1. maddesinin (ç) bendi uyarınca "Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi" yönünde bir hüküm yok ise, bu tedbirin de eklenmesi için mahkemeye başvurabilirsiniz. Bu yöndeki tedbir zaten var ise, tedbir kararına aykırı davranan eşinizi Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet edebilirsiniz.

4- Telefonla rahatsızlık vermesi ve hakaret etmesi ayrıca suç olduğundan bu konuda da Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunabilirsiniz.

5-Eşinizin çocukla görüşmesinin engellenmesi, kısıtlanması ya da görevlendirilecek bir pedagog, psikolog veya çocuk gelişim uzmanının yanlarında hazır bulunması suretiyle görüşmesine karar verilebilmesi amacıyla mahkemeye başvurabilirsiniz.

6- Her durumda bir avukattan hukuksal yardım almanızı öneririz. Dava ve işlemlerinizi bir avukat aracılığı ile yapmanız, haklarınızı tam ve doğru olarak kullanmanızı sağlayacak, hak kaybına uğramanızı önleyecektir. Maddi durumunuz yeterli değilse, adli yardımdan yararlanmak için Baroya başvurabilirsiniz.

Saygılarımla.