Mesajı Okuyun
Old 08-11-2003, 22:37   #11
Armağan Konyalı

Sayın Ege,

Mesajınız sanki benim yazdıklarımın reddi gibi görünse de, her konuda hemfikir olduğumuz ortada:

Alıntı:
Benim sevdiğim meslekdaşlarım "meslek kurallarına" gerçek "özeni" gösteren meslekdaşlarımdır.

Meslek kurallarına verdiğiniz önemi saygı ile karşılıyorum. Meslek kuralları içinde avukatın haksız olan davayı kabul etmeme hakkı vardır.

Alıntı:
yargılama sırasında yasanın ve usulün inceliklerini değerlendirebilip, duruşmada yada yazışmada birbirimize attığımız golleri keyifle izleyip,hatta vekaleten kavga bile edip dışarda kutladığım insanlardır.

''Kuralların inceliklerini değerlendirmek'' ile ''adaleti yanıltmak''
arasında fark vardır. Ben ikincisinden söz ediyorum. Adaleti yanıltmak en azından kabalıktır; burada incelikten söz edilemez. Sizin söz ettiğiniz ''incelikli'' kavgayı vermek elbette avukatların görevidir.

Alıntı:
Müvekkilin çıkarlarını "yasalar ve usul "içinde korumak avukatlıktır bana göre.

Öncelikle ''müvekkilin çıkarları'' yerine ''müvekkilin hakları'' demek daha doğru. Çıkar ile hak bazen örtüşmeyebilir. Ama ''yasalar ve usul içinde'' ifadenizden anlaşılmakta ki siz de çıkar sözcüğünü hak yerine kullanmışsınız. Yasalarca korunan çıkarlara hak denir. Bunu savunmak elbette görevimizdir.

Alıntı:
ama "beğenilen" avukat olmanın kıstasları hem bilgi hem de takip ten biraz daha farklı.. toplumsal beğeni ölçülerinde sergilediğiniz tavır bazen o kadar önemli olabiliyor ki, artık nasıl bir hata yapsanız da pek göze gelmeyebiliyor

İşte bu paragrafta biraz takıldım. Ben bunca ''toplumsal beğeniye'' hiç mazhar olamadım. Her hatamın bedelini fazlası ile ödedim. Bir açıklama bekliyor da değilim. Anlayabileceğim bir konu değil bu.

Alıntı:
Teşbih te hata olmaz belki ama "bu dahil bütün genellemeler yanlıştır"

Genelleme yapmadım. Kim haksızlığı savunuyorsa bu kavrama dahildir. Buna genelleme denmez. Zaten aramızda haksızlığı savunan da yok gördüğüm kadarı ile.

Alıntı:
sevgi ve saygıyı aynı terazide sunmaya da çok katılamıyorum.Çok saygı duyduğunuz birini aynı kefede sevemeyebiliyorsunuz.Sevginin karnı yumuşaktır,kalbi de çok geniş

Bu düşüncelerinize de katılıyorum. Ancak ben teraziyi Sayın Av.Sehper'e sunmuştum. Kendileri her türlü güzel duyguya layık bir meslektaşımızdır.

Aynı teraziyi size de sunuyorum.

Bir Dost