Mesajı Okuyun
Old 25-10-2003, 15:15   #9
ege

Sayın dost;
"sevdiğiniz meslekdaşlarınız" kavramındaki ölçütlerinizin ne olduğunu henüz çözemedim ama;

avukat "hakim" değildir, değil mi??
ayrıca avukat "yasa koyucu" da değildir.

Benim sevdiğim meslekdaşlarım "meslek kurallarına" gerçek "özeni" gösteren meslekdaşlarımdır.
yargılama sırasında yasanın ve usulün inceliklerini değerlendirebilip, duruşamada yada yazışmada birbirimize attığımız golleri keyifle izleyip,hatta vekaleten kavga bile edip dışarda kutladığım insanlardır.
Ben haksızlıktan yana çıkan meslekdaşlarım kavramını hiç anlamam bu bağlamda.
savunmanın inceliğinde Sayın Karaca'nın belittiği husus daha önemli bence.

İyi bir takibi olmayan davanın sonucu beklenileni vermez.İyi takip ,iyi bilgiyi gerektirir.

Müvekkilin çıkarlarını "yasalar ve usul "içinde korumak avukatlıktır bana göre.
Bu sebeple de Sayın Sehber'in örneği kötü avukatlık örneği değildir . Yapılacak işlemler zaten "yasa ve usulün" izin verdiği ölçülerde olacaktır.

ama "beğenilen" avukat olmanın kıstasları hem bilgi hem de takip ten biraz daha farklı.. toplumsal beğeni ölçülerinde sergilediğiniz tavır bazen o kadar önemli olabiliyor ki, artık nasıl bir hata yapsanız da pek göze gelmeyebiliyor

Teşbih te hata olmaz belki ama "bu dahil bütün genellemeler yanlıştır"

üstelik sayın dost;
sevgi ve saygıyı aynı terazide sunmaya da çok katılamıyorum.Çok saygı duyduğunuz birini aynı kefede sevemeyebiliyorsunuz.Sevginin karnı yumuşaktır,kalbi de çok geniş