Mesajı Okuyun
Old 23-05-2005, 10:03   #1
Burhan Sezer

Varsayılan Ortaklığın Giderilmesi

Sayın üstatlar.
Satış Memurluğunca satışı yapılacak olan 2 adet bahçeli bodrum üstü konut, 218 metrekare arsa üzerine kurulu olup, net alanları biri 80, diğeri 53 metrekaredir. Satış Memurluğu KDV nin %18 uygulanacağını belirtiyor. Ben ise, konutların 150 metrekareden küçük olduğu ve bahçenin mütemmimi sayılacağını, bu yüzden KDV nin % 1 uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Maliye Bakanlığının İstanbul Defterdarlığına yazdığı 06.04.2000 tarih, B.07.0.GEL.0.30/3019-348-375-/15371 sayılı özelgesinde “ ……sadece arsa bedelinin konut bedelinden yüksek olması nedeniyle katma değer vergisinin % 17 (o zamanki oran) olarak uygulanması mümkün olmayıp, söz konusu teslim için %1 oranında KDV hesaplanmasın uygun olacaktır.” şeklinde görüş bildirmiştir.Kaldı ki olayımızın bilirkişi raporunda, iki konutun değeri arsa değerinden yüksektir. Bazı Satış Memurluğu veya İcra Dairelerinde ise değişik bir şekil uygulama yapıldığını öğrendim. O da şöyle. Bilirkişinin raporunda belirttiği arsa/konut oranı esas alınarak, satış bedelinin konut oranı kadar kısmına %1, kalan arsa kısmına %18 olarak uygulanıyor.
Değerli görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.Ben mirasçı olarak konutları aldığım ve %18 KDV uygulandığı taktirde, Satış Memurluğuna yazılı itirazımı yapacağım. İtirazım kabul edilmediğinde, dava açmayı düşünüyorum. Bu davayı, Ortaklığın Giderilmesini karara bağlayan mahkemede mi yoksa Vergi Mahkemesinde mi açmalıyım. Saygılarımla.
Burhan Sezer