Mesajı Okuyun
Old 08-05-2008, 11:43   #45
M P

Selamlar değerli meslektaşlarım,

Alıntı:Bu hüküm yalnızca jinekolojik müdahaleyi değil her türlü müdahaleyi kapsadığından kötüye kullanılabilecek bir madde olmakla birlikte
Soru; Bu düzenleme nasıl kötüye kullanılabilir?

Cevap: Bu kanunu amaçsal olarak yorumladığımızda göreceğizki kanun koyucu cmk 77'ye bu uygulamayı, bayan sanık veya şüphelinin mahremiyet duygularının zedelenmemesi gerektiğini düşündüğünden koymuştur.İşte jinekolojik müdahale bu mahremiyet duygularını zedeleyebilecek türden müdahalelerdir fakat mahremiyet duygularının göreceliliğinden uygulamada kanun koyucunun amacından sapılabileceği gibi bu uygulama kötüye de kullanılabilir şöyleki mahremiyet en genel anlamıyla jinekolojik müdahaleler olarak nitelendirilebilecekken başka birisi hayır benim tenime doktor eli değmeside mahremiyetimi zedeler diyebileceğinden uygulamanın kötüye kullanılabileceği ihtimali yadsınamaz bir gerçektir.

Alıntı:kadın erkek eşitliğini bozduğundan Anayasanın 10'uncu maddesinde zikredilen eşitlik ilkesine'de aykırıdır

Soru;
Eşitliğin sağlanması için erkeklere de hekimini seçim hakkı tanınmalı mı demek istediniz?

Cevap:
Kanun koyucunun amacı yorumlandığında görülüyorki kadına yönelik bu düzenleme kadının mahremiyet duygusundan kaynaklanıyor, peki erkeklerin mahremiyet duygusu yokmu?Bu uyggulamada kadına yönelik bu ayrımcılığın pozitif dayanağı nedir?Soruları aklımıza geliyor, ve cevaplarını sizlere bırakıyorum.

Sayın Ayşegül KANAT demişlerki;

"Bu konuya mesaj yazarken objektif kriterleri göz önüne alarak, cinsiyet ayrımcılığına dayanmayan mesajlar gönderiniz.Kadın haklarını savunacağız diye
insan haklarından olan eştlik ilkesini çiğnemeyiniz.
Not: Anlayan anladı." diyorsunuz.

Anlamadığımı itiraf etmeliyim.Sözü kestirip atmanızı da anlamadım.(Kolaylaştırıcılarımızın affına sığınarak) Neyi yazıp neyi yazamayacağımızı bize söyleyemezsiniz demek istiyorum. Benden de size saygılar.

Cevap : Sizleri tenzih ederimki ben sizlere neyi yazıp neyi yazmayacağınızı öğütlemiyorum.Sadece konunun objektif bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum...
Saygılarımla