Mesajı Okuyun
Old 05-07-2012, 13:41   #22
Av.Ömer Güntay

Varsayılan Dilekçe örneği de benden... :)

Yararlanılır düşüncesiyle dilekçe örneği ekliyorum.

Alıntı:
………… KAYMAKAMLIĞI
TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİNE

Şikayet Eden Tüketici : ……………………. (T.C. No:…………………………..)
Adres:

Şikayet Edilen : ………………. BANKASI A.Ş.
Adres: ……………………………..

Konu : Hesap İşletim ücretine itiraz dilekçemdir.

Açıklamalar :

1. ……………… Bankası ......... Şubesi’nde bulunan ………………………………………….. IBAN no.lu vadesiz hesabımdan 2011 Yılı 1. Yarıyıl Hesap İşletim Ücreti adı altında 07/01/2012 tarihinde ……… TL. hiçbir bilgim ve talimatım olmaksızın para alınmıştır. Bu kesintiye muvafakatim olmadığı ve iade edilmesi muhatap bankadan talep edilmiş ise de olumsuz yanıt verilmiş, heyete başvurmam gerektiği söylenmiştir. Banka hesapta yaptığım her işlemi ücrete ve komisyona bağladığı halde, bir de üstelik “hiçbir hizmet karşılığı olmadığı halde” hesabımdan keyfekeder para kesmektedir. Bu paranın kesilmemesi için bankaya otomatik ödeme talimatı verilmesi gibi şartlar koşmaktadır.

Söz konusu kesinti, hesap açılmazdan evvel benimle müzakere edilmemiş, onayım da alınmamıştır. Banka bu şekilde haksız şart ve işlem niteliğinde uygulama ve kesinti yapamaz. Zaten banka hesapta bulunan paraları uhdesinde bulundurarak kullanmakta, bu şekilde menfaat elde etmektedir. Bir de üstüne hesabımdan rızam dışında para alınması Tüketici Yasasına açıkça aykırı olup hak ihlali niteliğindedir.

2. Bankanın bu işlemi haksız şart ve işlem niteliğinde olup yaptığı kesintiyi iade etmesi gerekmektedir. Tüketici Yasası güncel mahkeme kararları ve Yargıtay İçtihatları da bu doğrultudadır.

İstem : İzah edilen nedenler ile fazla ve başkaya dair her türlü hakkım saklı kalmak kaydı ile ;

……………. Bankası …………………. Şubesi’nde bulunan …………………………… IBAN no.lu vadesiz hesabımdan hesap işletim ücreti adı altında 07/01/2012 tarihinde kesilen …. TL’nin tarafıma iadesine karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederim.

Tüketici
………………

Ek: Hesap İşletim Ücreti Kesintisi Dekontu.